Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2015, 14:41

Vyhliadky rastu sa zhoršili. V poslednej dobe bol menej jasný

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) zhoršila prognózu rastu globálnej ekonomiky. Svetová ekonomika by v tomto roku mala posilniť o 3 percentá a v budúcom roku o 3,6 percenta.

Predchádzajúca júnová prognóza počítala s tohtoročným rastom vo výške 3,1 percenta a s budúcoročným rastom vo výške 3,8 percenta. Pod zhoršenie prognózy sa podpísalo predovšetkým zhoršenie situácie v Číne a v Brazílii. "Vyhliadky globálneho rastu sa mierne zhoršili a v uplynulých mesiacoch bol menej jasný,“ povedala hlavná ekonómka OECD Catherine Mannová.

OECD mierne zhoršila prognózu rastu čínskej ekonomiky, ktorá by v tomto toku mala posilniť o 6,7 percenta a v budúcom roku o 6,5 percenta. Brazílska ekonomika by v tomto roku mala posilniť 2,8 percenta a v budúcom roku o 0,7 percenta. Krajina totiž bojuje s poklesom cien komodít, ktoré exportuje.

OECD však zlepšila prognózu hospodárskeho rastu USA. Prognózu na tento rok zlepšila z 2 percent na 2,4 percenta a prognózu na rok 2016 vylepšila na 2,8 percenta z hodnoty 2,6 percenta. Eurozóna by si v tomto roku mala polepšiť o 1,6 percenta a v budúcom o 1,9 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.