Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2013, 18:47

Španielske banky sa z krízy vyliečili, zhodnotil Brusel

Krajina by podľa hodnotenia EÚ mohla v januári opustiť záchranný program. Španielsky bankový sektor je v poriadku.

Španielsko urobilo veľký pokrok v oblasti reformy bankového sektora, aj keď naďalej musí monitorovať solventnosť svojich bánk a odolnosť sektora voči vonkajším šokom. Uviedli to dnes Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB). Informovala o tom agentúra DPA.

Európska komisia a ECB v správe hodnotili schopnosť Španielska splniť ciele dohodnuté v rámci záchranného programu pre jeho bankový sektor. V rámci tohto programu získal Madrid od eurozóny na záchranu svojich bánk v rokoch 2012 a 2013 celkovo 41 miliárd eur. Krajina by zo záchranného programu mala vystúpiť v januári 2014.

Podľa EK a ECB pokles výnosov zo španielskych dlhopisov a rast cien akcií pomohli zlepšiť podmienky pre španielsku ekonomiku, aj keď v prípade malých a stredných firiem sú tieto podmienky naďalej "náročné". Situácia v oblasti likvidity a štruktúra španielskeho bankového sektora sa zlepšili a rovnako napreduje proces reštrukturalizácie bánk, ktoré získali štátnu pomoc, dodáva sa v správe. Na druhej strane, uvádzajú EK a ECB, vysoká dlhová záťaž aj naďalej komplikuje poskytovanie úverov v súkromnom sektore.

Španielske banky sa dostali do problémov potom, ako sa po nástupe finančnej krízy zrútil dovtedy prudko rastúci realitný trh. Krach trhu s nehnuteľnosťami a následné otrasy bankového sektora stiahli so sebou aj španielsku ekonomiku. Tej sa po vyše dvoch rokoch podarilo dostať v 3. štvrťroku tohto roka z recesie a očakáva sa, že v budúcom roku by mohla dosiahnuť minimálne 0,5 percentný rast.

Problémom ale zostáva vysoká nezamestnanosť. Tá dosahuje asi 26 % a podľa prognóz Španielska aj Európskej komisie bude klesať len veľmi pomaly.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.