Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2014, 16:14

Bratislava je najbohatšia v histórii. Za sebou nechala aj Viedeň

Z hľadiska HDP je na tom Bratislava lepšie ako Viedeň. V európskom poradí je Bratislava piata.

Hlavné mesto Slovenska je spomedzi európskych metropol piatym najbohatším mestom. Tvrdí to Eurostat na základe porovnania HDP na obyvateľa. Bratislava v tomto smere po prvý raz predbehla svoju „dvojičku“, rakúsku Viedeň.

Sme čoraz drahší

HDP Bratislavy je podľa Eurostatu 186 percent priemeru EÚ. Pre porovnanie, HDP ostatných slovenských miest predstavuje menej ako 75 percent priemeru EÚ.

Z hrubého domáceho produktu Slovenska predstavuje ten bratislavský asi tretinu. V Bratislave sa nachádza asi osem percent populácie našej krajiny. Bratislava vďačí za svoj úspech najmä relatívne lacnej pracovnej sile a dobrej infraštruktúre, ktorá pritiahla zahraničných investorov, ochotných dať zamestnancom lepšie platy. Na druhej strane, mzdy sa stávajú negatívnym faktorom. Kým Slováci zarábajú v priemere 850 eur v hrubom, v Bratislave je to až o tretinu viac. Navyše, náklady na bývanie v Bratislave sa podľa dát Eurostatu už blíži k úrovni západnej Európy. Investori sa preto začínajú obracať aj na iné mestá, ako Martin (Volkswagen) či Košice (IBM)

Východ je chudobný

Ako upozorňuje rakúsky denník Der Standard, na Slovensku viac než inde platí teória o bohatom hlavnom meste a chudobnom zvyšku. V Bratislave totiž sídli väčšina veľkých firiem a zastúpení zahraničných firiem. Medzi najziskovejšie patrí Volkswagen Slovensko, ktorý okrem iných modelov vyrába aj luxusné Porsche Cayenne. Ako podotýka denník, slovenská ekonomika je doslova závislá na automobilovom priemysle, na ktorý sú napojení dodávatelia, ktorí sídlia v okolí Bratislavy. Okrem Volkswagenu sú za bohatstvo Bratislavy zodpovedné aj zastúpenia firiem Tesco, Telekom, či IBM.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.