Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2016, 15:57

Francúzsky turizmus stále trpí, kvôli teroru stratil už stovky miliónov eur

Francúzske hotely prišli kvôli novembrovým teroristickým útokom v Paríži odhadom o 270 miliónov eur. To je suma, ktorá vyjadruje objem tržieb, o ktoré sú hotely chudobnejšie. Útoky tiež majú stále negatívny vplyv na obsadenosť hotelov. Vyplýva to zo správy výskumnej spoločnosti MKG Group.

Ubytovací sektor sa aj v januári potýka s problémami, je však nádej na oživenie od polovice februára, pokiaľ nedôjde k žiadnemu inému incidentu, tvrdí MKG. V tomto roku by tiež mohli dopyt po hotelovom ubytovaní ďalej podporiť lepšie hospodárske podmienky, majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku v polovici júna a veľtrhy.

Pri teroristických útokoch vlani 13. novembra zomrelo v Paríži 130 ľudí. Paríž je jedným z turisticky najobľúbenejších miest sveta a útoky otriasli celým turistickým odvetvím. Väčšina podnikateľov v odvetví ale dúfa, že pokles počtu turistov nebude trvať dlho, uviedla agentúra Reuters.

"Odhadujeme, že výpadok príjmov francúzskeho hotelového priemyslu je 270 miliónov eur, z toho 146 miliónov eur len v Paríži," povedal novinárom riaditeľ vývoja v spoločnosti MKG Group Vanguelis Panayotis.

Riaditeľ hotelovej skupiny AccorHotels, ktorá je najväčšia v Európe, v decembri uviedol, že skupiny sa stále stretávajú s ekonomickými následkami útokov a v druhej polovici decembra zaznamenala menej rezervácií na poslednú chvíľu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Očakáva, že vplyvy budú doznievať tri až štyri mesiace.

Francúzsko, ktoré sa zatiaľ neúspešne snaží svoju ekonomiku podporiť, je najviac navštevovanou krajinou sveta. Paríž vlani navštívilo asi 32,2 milióna turistov.

Celkovo obsadenosť hotelov vo Francúzsku vlani klesla o 0,3 percentuálneho bodu na 65,4 percenta. Príjem na izbu ale o 0,1 percenta vzrástol. V samotnom Paríži podľa údajov MKG obsadenosť klesla o 3,4 percentuálneho bodu, príjem na izbu potom o 3,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.