Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2015, 00:00

Ako vidia riešenie krízy osobnosti

Tsipras taktizuje pred referendom

Súčasná situácia okolo Grécka je jasným dôkazom a odkazom všetkým členským krajinám, aby sme pokračovali v prehlbovaní integrácie eurozóny. Užšia spolupráca nám umožní efektívnejšie riešenie krízových situácií, prípadne im priamo predchádzať.

Je prekvapujúce, že žiadosť, ktorá prišla od premiéra Alexisa Tsiprasa v utorok, bola na pol strany. Domnievam sa, že je to trochu taktizovanie pred referendom zo strany Tsiprasa, pretože postaviť požiadavku na predĺženie programu v posledných hodinách tohto programu vnímam ako zámer, ktorý sa dá vysvetliť aj nasledovne: Požiadať o nesplniteľnú požiadavku, my musíme odmietnuť a potom to môžete doma interpretovať ako nepriateľský akt.

Je komplikované ľuďom vysvetliť, že tzv. tretí program z eurovalu má svoje procesné požiadavky. Dokonca musí byť prijímaný za ešte tvrdších podmienok ako bývalý program z tzv. dočasného eurovalu. Takáto vec sa nedá urobiť ani za hodiny, ani za dni. Musím ale povedať, že ak Gréci v referende odmietnu reformy, obávam sa, že grécke banky už nikdy nebudú otvorené s platnou menou euro. Toto riziko si musia uvedomiť všetci ľudia v Grécku.

Peter Kažimír, minister financií SR

Zánik eura nepredpokladám

Stále platí, že „technický“ bankrot Grécka, ktorého sme svedkami, nie je to isté ako bankrot reálny, so všetkými právnymi dôsledkami. Tipovať dnes, ako to tam dopadne, by bolo naozaj len čírym veštením. Veci sa menia z hodiny na hodinu a už dlhé mesiace sledujeme jednu „poslednú“ šancu na záchranu za druhou. Nečudo, pretože významným faktorom sú okrem čisto finančných a menových aj geopolitické, strategické a rôzne iné súvislosti ako humanitárne a bezpečnostné dôsledky rozhodnutí, ktoré berú inštitúcie, veľmoci a ich lídri do úvahy.

Nebrať ich do úvahy sa nedá, ak hovoríme o zodpovedných lídroch tohto sveta. O tom, čo bude, čo sa zmení, si preto dnes ani len špekulovať netrúfnem. Ale zánik eura nepredpokladám. Nebol a ani nie je to chybný projekt. Nikdy sa nedá predvídať vopred úplne všetko, najmä v priestore s 19 rôznymi štátmi a vyše 300 mil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.