Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2014, 18:47

Banky v eurozóne rekordne nakupujú vládne dlhopisy. Nikto iný ich nechce

Banky v eurozóne vlastnia momentálne najviac vládnych dlhopisov od začiatku finančnej krízy v regióne. Mnohé z nich v čoraz väčšej miere využívajú svoje finančné prostriedky na podporu jednotlivých vlád. Prehlbujú sa tak väzby medzi bankami a štátnym dlhom. A práve takýto scenár už priviedol niektoré štáty a banky k žiadosti o záchranný úver. Informoval o tom internetový portál Business Times.

Podľa najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB) finančné ústavy v eurozóne vlastnia dlhopisy štátov regiónu za viac ako 1,75 bilióna eur. To zodpovedá 5,7 % ich aktív a ide o najväčší objem vládnych dlhopisov v portfóliách bánk od roku 2006. V Taliansku a Španielsku už banky investovali do vládnych dlhopisov zhruba jedno euro z každých 10 eur.

A hoci ECB vyhlásila, že chce toto previazanie medzi bankami a štátnymi dlhopismi zrušiť, analytici upozorňujú, že má zviazané ruky. Európske vlády potrebujú peniaze - a mnohé preto povzbudzujú banky vo svojich krajinách, aby financovali rastúce vládne dlhy. Často totiž nemajú iných potenciálnych kupcov po úteku zahraničných investorov počas dlhovej krízy eurozóny.

Angažovanosť bánk v eurozóne tak narastá, a to vyvoláva obavy, konštatoval Nikolaos Panigirtzoglou, stratég americkej banky JP Morgan.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.