Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2013, 10:01

Čínsky Jüan predbehol euro. Je druhou najpoužívanejšou menou

Za Americký dolár sa s veľkým odstupom dostal Jüan. Financuje sa ním desať percent svetového obchodu.

Čína
Čínsky jüan je už druhou najpoužívanejšou menou na financovanie svetového obchodu. Vyplýva to z aktuálnych údajov spoločnosti Swift, ktorá sa venuje globálnym finančným transakciám.

Význam čínskej meny v posledných mesiacoch veľmi rýchlo rastie. Zatiaľ čo ešte v januári minulého roka nedosahoval ani dvojprocentný podiel na svetovom obchode, tento rok v októbri už vykázal podiel takmer deväť percent. Jüan tak dolázal predbehnúť spoločnú európsku menu euro, ktorým sa financuje asi sedem percent svetového obchodu.

Jednoznačným lídrom tohto porovnania však ďalej zostáva americký dolár, ktory má s podielom vyše 80 percent obrovský náskok . Hlavne vďaka tomu, že v dolárochsa vo svete obchoduje s väčšinou komodít.
Ako píše napríklad Frankfurter Allgemeine Zeitung , čínska mena sa v obchode používa logicky predovšetkým v Číne, Hong Kongu, Singapure, ale tiež v Austrálii, či Nemecku. Dá sa pritom očakávať , že význam jüanu, ktory rastie skôr na úkor dolára než eura, sa bude ďalej zväčšovať. To je napokon jeden z cieľov súčasnej čínskej vlády .

Hoci globálne využívanie čínskej meny stúpa, euro predstihla len v prípade financovania obchodov. V súhrnnom údaji o platobnom styku vrátane finančných transakcií zostávajú dolár a euro s približne podobným podielom svetovými lídrami. Euro oslabilo a teraz vykazuje 35 percentný podiel, dolár naopak posilnil a jeho podiel zodpovedá 38 percentám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.