Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2015, 11:47

Švajčiarsko narazilo na problém. Silný frank

Sila švajčiarskeho franku (CHF) voči euru a doláru brzdí vývoz domácich producentov. Informuje o tom agentúra DPA. V treťom štvrťroku podľa dnešnej informácie colnej správy krajiny klesol ich výkon medziročne o 5,2 percenta na 49,2 miliardy CHF (45,41 miliardy eur).

Najviac oslabil vývoz strojárstva a elektrotechnického priemyslu, ale aj výroby papiera a grafických produktov. Pokles každého odvetvia dosiahol okolo 9 percent. Švajčiarski výrobcovia hodiniek zredukovali svoj vývoz o 6,5 percenta. Pokles ich výkonu bol najvýraznejší od roku 2009.

Od 15. januára, keď švajčiarska centrálna banka uvoľnila kurz franku voči euru, národná mena posilnila o 20 percent. Na tento výsledok zareagovali domáci vývozcovia znížením cien. Napriek tomu dochádza k hmotnému poklesu dodávok do zahraničia.

Podľa svetových regiónov klesol vývoz Švajčiarov najviac do Ázie, v priemere o 8 percent. Do Číny sa však prepadol o 14 percent a Hongkongu o 13 percent. Výsledok súvisí so silným znížením predaja ich hodín a hodiniek.

Proti všeobecnému trendu išiel švajčiarsky vývoz iba do Spojených štátov. V uplynulom štvrťroku vzrástol medziročne o 4 %. V USA sa veľmi dobre predáva najmä produkcia farmaceutického priemyslu.
1 EUR = 1,0834 CHF

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.