Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2014, 10:19

Rubeľ stále klesá. Jeho záchrana stojí Rusko miliardy

Ruská mena je kvôli medzinárodným sankciám pod silným tlakom. Centrálna banka na ochranu slabnúcej meny vydala len za posledné dva dni vyše 1,68 miliárd dolárov. Západné sankcie ohrozujú aj ambiciózny program modernizácie ozbrojených síl.

Milióny na záchranu

Podľa agentúry Bloomberg Rusko teraz podniká na záchranu rubľa najväčšiu intervenciu od marcového vpáde Ruska na Ukrajinu. Rubeľ je už niekoľko mesiacov pod zvýšeným tlakom kvôli sankciám uvaleným na Rusko v súvislosti s ukrajinskou krízou, poklesu cien ropy a vysokému dopytu po dolároch od ruských firiem, ktoré nemajú prístup na zahraničné kapitálové trhy. V pondelok rubeľ voči doláru vôbec prvýkrát prelomil hranicu 40 rubľov za dolár.

Vývoj ruskej meny voči doláru za posledný mesiac. V pondelok po prvý raz v histórii atakoval hranicu 40 rubľov za dolár. Graf: Bloomberg finance

Ruská centrálna banka v poslednom týždni niekoľkokrát zakročila na podporu rubľa a znovu intervenovala aj v utorok. Banka sa riadi kurzom rubľa ku košu mien zloženému z dolára a eura. K intervenciám pristupuje automaticky, keď sa kurz priblíži k okraju cieľového pásma pre rubeľ. V pondelok banka cieľový koridor rubeľ posunula o desať kopejok na 35,50 až 44,50 rubľa ku košu mien. Od piatku ho zmenila o 20 kopejok. Keď banka na obranu domácej meny vydá 350 miliónov dolárov, posunie sa cieľové pásmo o päť kopejok, upozorňuje agentúra Reuters.

Centrálna banka zatiaľ nezverejnila, koľko už ju obrana rubľa tento týždeň stála. V utorok iba uviedla, že v piatok na podporu rubľa vynaložila zhruba 980 miliónov dolárov. Podľa Bloombergu ju pondelková zmena koridoru mohla stáť ďalších odhadom 700 miliónov dolárov.

Rubeľ v utorok popoludní ku košu mien strácal ďalších asi 0,3 percenta na 44,62 rubľa. K doláru sa pohyboval v blízkosti pondelkového historického minima. Po pondelkovom výraznom náraste strácali aj ruskej akcie, indexy RTS a MICEX odpísali každý takmer jedno percento.

Plány na zbrojenie musíme prehodnotiť, súdi minister financií

Sankcie ohrozujú aj ambiciózny program modernizácie ozbrojených síl, ktorý schválil prezident Vladimir Putin. Podľa ministra financií Antona Siluanova si ho už Rusko nemôže dovoliť. "Teraz bude pripravený nový obranný program a v jeho rámci chceme znovu posúdiť objem prostriedkov, ktoré budú vyčlenené z rozpočtu, aby to bolo realistickejšie," uviedol Siluanov.

Rusko by podľa Putinovho pôvodného plánu malo počas desiatich rokov do roku 2020 modernizovať 70 percent svojho vojenského vybavenia. Náklady na prezbrojenie sa pre toto obdobie odhadujú na 23 biliónov rubľov. Vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý má obranu na starosti, škrty vo výdavkoch na armádu odmieta. "Je tu plán, že do roku 2015 by sme mali mať zmodernizovaných 30 percent vojenského vybavenia, a 70 percent do roku 2020," povedal v rozhovore s listom Kommersant. Program ani pridelené finančné čiastky sa vraj prehodnocovať nebudú.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.