Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2016, 14:22

Kažimír sa chváli miliardou navyše. Opozícia: Pýtajte sa na peniaze v alobale

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu za minulý rok dosiahol 1,932 miliardy eur. Oproti schválenému rozpočtu so schodkom 2,983 miliardy eur, ako aj oproti predchádzajúcemu roku je tento výsledok lepší o vyše miliardu eur, vyzdvihol na dnešnej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

“Z hľadiska hospodárenia štátu sú splnené všetky predpoklady na to, aby bol deficit (verejných financií) bezpečne pod 3 percentami,” avizoval. Treba však ešte počkať na výsledky samospráv a ďalších subjektov, ktoré sú súčasťou verejnej správy, ale štát ich nemá priamo pod kontrolou. Bližšie informácie budú preto známe až v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Fico: Verejné financie máme absolútne pod kontrolou

Podľa dostupných údajov by mal v roku 2015 klesnúť aj verejný dlh, medziročne o 1,3 percenta na 52,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). “Je to pokles druhý rok po sebe a najväčší medziročný pokles za posledné obdobie,” vyzdvihol Kažimír. Do nového roka tak Slovensko podľa neho vchádza s dobrými rezervami z hľadiska krytia rizík a záväzkov štátu.

Zverejnené čísla podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) potvrdzujú, že vláda má absolútne pod kontrolou verejné financie. “Do roku 2016 vstupujeme s konsolidovanými verejnými financiami, klesajúcim dlhom, rastúcou ekonomikou, klesajúcou nezamestnanosťou a stabilnými cenami,” zdôraznil.

Pripomenul tiež, že vďaka dobrému hospodáreniu vlády je Slovensko schopné umiestňovať štátne dlhopisy na trhoch za druhých najvýhodnejších podmienok v eurozóne, hneď za Nemeckom.

Kritika opozície

Podľa podpredsedu KDH pre ekonomiku Miloša Moravčíka vybral minister financií len pozitívne informácie, negatívne zamlčal. "Kľúčovou informáciou pre ľudí je, že ľavicová vláda im od svojho nástupu zvýšila daňové zaťaženie o štyri miliardy eur ročne," tvrdí Moravčík.

Zamestnancovi s priemernou mzdou dnes štát berie podľa KDH vyše polovicu peňazí, ktoré mu dá jeho zamestnávateľ. "Dôchodcovi, ktorý sa snaží privyrobiť si k nízkemu dôchodku, sa  súčasná vláda rozhodla brať až 30 centov z každého eura, ktoré mohlo byť jeho. Vysoké odvody štátu  musia po novom platiť aj študenti. Živnostníkom ľavicová vláda výrazne zvýšila odvody 3 roky po  sebe. Výsledkom je, že ľudia na Slovensku majú menej peňazí na zabezpečenie seba a svojich rodín," pokračuje Moravčík. "Predseda vlády by sa mal spolu s ministrom financií tiež pýtať, čo si myslia ľudia o strácaní sa ich peňazí v igelitkách v alobale." 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.