Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2016, 00:17

Čierne zlato dosahuje 13-ročné minimá. Pozrite si jeho vývoj od prvej ropnej krízy

Výber najväčších pohybov cien ropy v minulosti (cena ropy Brent zostúpila pod hranicu 28 dolárov za barel na zhruba trinásťročné minimum):

1973 - Prvá ropná kríza; Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá mala na začiatku 70. rokov dvojtretinový podiel na svetovej produkcii, sa vo vojne arabských krajín s Izraelom najprv vyslovila pre embargo na vývoz ropy do krajín sympatizujúcich s židovským štátom, a potom prikročila k drastickému zvýšeniu cien ropy : počas 14 mesiacov sa cena ropy zvýšila päťkrát a priblížila sa k 12 dolárom za barel. Následkom tzv. Prvého ropného šoku bola celosvetová hospodárska recesia a nárast inflácie.

1979 - Druhá ropná kríza; cenu ropy vyskrutkovali udalosti v Iráne, kde bola nastolená vláda moslimských duchovných pod vedením Ajatolláha Chomejního. Krátko nato sa Irán navyše zaplietol do dlhotrvajúcej vojny s Irakom, v dôsledku ktorej klesla produkcia ropy. Cena suroviny vzrástla v priemere z 13 dolárov za barel v januári 1979 na 35 dolárov o tri roky neskôr. Nasledovala globálna recesia a zvýšenie ťažby v USA a v Severnom mori. V 80. rokoch potom cena klesla v priemere na 15 dolárov za barel.

Október 1990 - Po vpáde Iraku do Kuvajtu cena ropy prudko vzrástla, v októbri dosiahla rekordných 41,15 dolára za barel. Nasledovala vojna v Perzskom zálive za oslobodenie Kuvajtu. Úspech operácie Púštna búrka a nárast produkcie ropy v ostatných krajinách cenu skoro zrazil späť.

December 1998 - Cena ropy klesla prvýkrát po 12 rokoch pod desať dolárov za barel. Dôvodom boli nadmerné zásoby v skladoch, kde sa ropa začala hromadiť po vypuknutí hospodárskej a finančnej krízy v juhovýchodnej Ázii. Krajiny OPEC nasledujúci rok stanovili produkčné limity, aby ceny suroviny opäť vzrástli.

Začiatok roka 2003 - Pred vojnou USA a ich spojencov proti Iraku cena ropy kolísala okolo 35 dolárov za barel, ale v marci krátko po vypuknutí bojových akcií začala postupne klesať.

2008 - Cena ropy v tomto roku prekonala výrazné zvraty: v januári cena americkej ľahkej ropy WTI prvýkrát prekonala hranicu 100 dolárov za barel a v júli sa dostala na rekordných 147 dolárov. Pri započítaní inflácie bolo dovtedy rekordných 101,7 dolárov za barel z apríla 1980, rok po islamskej revolúcii v Iráne.

Ku koncu roka 2008 ale cena spadla až pod 40 dolárov. Najprv cenu nahor tlačili špekulanti, napätie vo svete (spory okolo iránskeho jadrového programu a nestabilita v Iraku a Nigérii), pokles zásob v USA, rastúci dopyt v krajinách ako je Čína alebo India a slabnúci dolár. Prepad ceny zase akcelerovala finančná kríza, ktorá výrazne oslabila svetové ekonomiky a vyvolala recesiu.

Zdroj: thestreet.com

Február 2011 - Ropný trh začal dramaticky reagovať na konflikt v Líbyi, ktorá bola jedným z kľúčovým vývozcov ropy a kde prepukli protesty. Cena severomorskej ropy Brent sa tak prvýkrát od septembra 2008 dostala nad hranicu 108 dolárov za barel a neskôr sa dostala až nad hranicu 120 dolárov. V priebehu roka ale ceny prudko klesli kvôli obavám zo slabšieho dopytu.

2014 - 2015 - Ceny ropy počas roka klesali hlavne kvôli vysokej ponuke na trhu v dôsledku rozmachu ťažby z bridlicových ložísk v USA. Situáciu ešte viac zhoršilo oznámenie členov OPEC, že kartel nebude napriek prudkému poklesu cien obmedzovať ťažbu. Severomorská ropa Brent sa tak v novembri prvýkrát za viac než štyri roky prepadla pod hranicu 70 dolárov za barel a nasledovala v tom americkú ropu WTI.

Podľa niektorých analytikov bolo cieľom Saudskej Arábie a krajín Perzského zálivu zastaviť rast ťažby ropy v USA tým, že ceny spadnú pod úroveň, kde sa už ťažba z bridlíc nevyplatí. To by ukončilo prebytok ponuky na trhu a podporilo opätovný rast cien. OPEC vo svojej politike pokračoval aj v roku 2015 a pokles cien ropy za minulý rok dosiahol približne 35 percent.

Január 2016 - Od začiatku roka ceny ropy tlačia nadol vysoké dodávky suroviny na trh aj obavy ohľadom vývoja čínskej ekonomiky, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy po USA. Ďalším impulzom k pádu cien ropy je príprava trhu na zvýšenie dodávok ropy z Iránu. Spojené štáty a Európska únia totiž oznámili zrušenie sankcií, ktoré voči Teheránu uplatňovali kvôli iránskemu jadrovému programu. Zrušeniu sankcie predchádzalo oznámenie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), že Teherán dodržiava záväzky z minuloročnej júlovej dohody o obmedzení jadrového programu. Cena ropy Brent tak zostúpila pod hranicu 28 dolárov za barel na zhruba trinásťročné minimum.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.