Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2015, 10:05

Slovnaft sľubuje dostavbu Mochoviec, keď odkúpi akcie Enelu

Slovnaftu spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group stále majú záujem o podiel spoločnosti Enel.

Rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group má stále záujem o podiel spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach (SE). Vo štvrtok to uviedol šéf spoločnosti Slovnaft Oszkar Világi. "Naším cieľom je pripraviť ponuku, ktorá korešponduje s očakávaniami štátu, to znamená odsúhlasenie systému záruk, ktoré zabezpečia dostavbu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ povedal Világi.


Snímka: Slovnaft.sk

Slovenská vláda bude podľa premiéra Roberta Fica bojkotovať predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Fico varoval taliansku spoločnosť Enel, aby sa vzdala predaja svojho 66-percentného podielu v elektrárňach, pokiaľ si nesplní všetky záväzky voči Slovenskej republike.

"Nie, že žiadam, ale veľmi dôrazne varujem taliansku spoločnosť Enel, že ak sa rozhodne predávať akcie Slovenských elektrární, len tak ľahko od zodpovednosti neutečú.Majú na krku dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, tak nech sú takí láskaví a naštartujú si svoje talianske mozgy a nech to dokončia. Potom nech uvažujú o tom, že čo ďalej so Slovenskými elektrárňami,“ povedal Fico na minulotýždňovej tlačovej besede.

Predseda vlády už po niekoľkýkrát zdôraznil, že vláda nebude v tomto okamihu súhlasiť s predajom akcií novému investorovi. "Budeme to aktívne obštruovať. Len tak ľahko nám neutečú z lopaty,“ povedal Fico.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Väčšinovým akcionárom Slovnaftu je medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s 98,4-percentým podielom, ostatní akcionári držia 1,6 percenta akcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.