Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 19:43

Británia pokračuje v privatizácii. Predáva vlak, ktorý premáva popod La Manche

Britská vláda plánuje predať 40-% podiel v spoločnosti Eurostar, ktorá zabezpečuje osobnú železničnú dopravu popod kanál La Manche. Oznámil to minister financií George Osborne a informáciu prevzala agentúra Reuters.

Osborne vyzval záujemcov, aby do 31. októbra predložili svoje ponuky a keď budú dostatočne vysoké, britská vláda by chcela uzavrieť dohodu s víťazom tendra v 1. kvartáli budúceho roka.

Privatizácia podielu v Eurostare je súčasťou vládneho plánu na predaj firemných a finančných aktív v celkovej hodnote 20 miliárd libier (25,37 milióna eur) v rokoch 2014 až 2020. Vláda chce použiť výnosy z privatizácie na zníženie štátneho dlhu a reformu ekonomiky. Kabinet si za poradcu pri predaji svojho podielu v Eurostare vybral investičnú banku UBS AG.

Ďalšími majiteľmi Eurostaru sú francúzske štátne železnice SNCF, ktoré vlastnia 55-% podiel, a belgická vláda, ktorej patrí zvyšný 5-% podiel.

Podľa zdroja blízkeho britskému kabinetu francúzske železnice ani Belgicko sa nebudú uchádzať o kúpu 40-% podielu Británie v Eurostare. Majú síce tzv. právo posledného slova a teoreticky môžu na záver ponúknuť 15-% prémiu nad rámec najvyššej ponuky, ale podľa analytikov nie je pravdepodobné, že toto právo využijú.

Privatizácia britského podielu bude prvým vstupom súkromného investora do spoločnosti, ktorá od začiatku prevádzky v roku 1994 prepravila 145 miliónov cestujúcich. Výnos z predaja použije britská vláda skôr na splatenie časti dlhu ako na zníženie rozpočtového schodku. Ale vďaka tomu jej zostane viac prostriedkov na investície do infraštruktúry či iné výdavky.

Na druhej strane, kabinet príde o dividendy. V roku 2013 vyplatil Eurostar Británii dividendy vo výške 18,6 milióna GBP, z toho 7,4 milióna GBP dostala vláda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.