Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2016, 15:17

Rusko drví kríza, Moskva má záchranný plán za miliardy

Ruská vláda v reakcii na pád cien ropy chystá protikrízový plán, ktorý počíta s výdavkami vo výške približne 750 miliárd rubľov (približne 8,8 miliardy eur). Uviedol to dnes minister hospodárskeho rozvoja Alexej Uljukajev. Cieľom je podporiť rast ruskej ekonomiky, ktorá v minulom roku zaznamenala prepad o 3,7 percenta.

Väčšina výdavkov má byť podľa ministra krytá zo štátneho rozpočtu, 210 miliárd rubľov má pochádzať z mimorozpočtových zdrojov. Asi 310 miliárd rubľov bude podľa Uljukajeva predstavovať úvery pre ruské regióny. S touto sumou sa už počíta aj v tohtoročnom štátnom rozpočte.

Premiér Dmitrij Medvedev nariadil dokončiť plán do 1. februára. Plán z dielne ministerstva hospodárskeho rozvoja sa ale nezameriava v prvom rade na banky, ale na regióny a priemysel, uviedol denník Kommersant.

Vicepremiér Arkadij Dvorkovič skôr odhadoval, že prioritné odvetvia, ako je automobilový priemysel, podporí suma 100 miliárd rubľov.

Okrem pomoci regiónom a problematickým sektorom by sa súčasťou plánu mali stať aj sociálne opatrenia a štrukturálne reformy. Medzitým však vraj z plánu vypadli návrhy mierne zvýšiť dôchodky alebo obmedziť platy šéfov štátnych podnikov. Mohol by však obsahovať zmienku o otvorení diskusie o zvýšení dôchodkového veku.

"Financovanie plánu zostáva dosť nejasné; pokles príjmov z vývozu ropy dopadá na rozpočet, ktorého deficit podľa požiadavky prezidenta Vladimira Putina nemá prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu," poznamenala agentúra AFP. Pripomenula tiež, že peniaze z predaja ropy a plynu tvoria asi polovicu rozpočtových príjmov.

S poklesom ceny ropy na svetových trhoch padá aj kurz rubľa. Na ruskú ekonomiku tiež nepriaznivo doliehajú západné sankcie, uvalené za postoj Moskvy v ukrajinskej kríze. Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá na tento rok ďalší prepad ekonomiky, ktorý podľa neho dosiahne asi jedno percento.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.