Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2016, 23:28

Apple prepísal históriu. Pripravuje sa na veľký zvrat

Rast predaja iPhonov sa takmer zastavil a firma očakáva, že nastane pokles tržieb prvýkrát za 13 rokov.

Americkej spoločnosti Apple vzrástol vo fiškálnom prvom štvrťroku čistý zisk o 1,9 percenta na rekordných 18,36 miliardy USD (17 miliárd eur). Informovala dnes agentúra Reuters.

Apple predal v posledných troch mesiacoch minulého roka 74,8 milióna iPhonov, čo je len o niečo málo viac ako predvlani v rovnakom štvrťroku, kedy sa predalo 74,5 milióna kusov týchto prístrojov. Išlo pritom o prvý celý štvrťrok, v ktorom sa predávali nové iPhony 6S a 6S Plus.

"Je to obrovský úspech pre našu spoločnosť, a to napriek turbulenciam okolo nás," povedal generálny riaditeľ Tim Cook na konferenčnom hovore s analytikmi.

A aj keď sa Applu podarilo poraziť rekordný štvrťrok z predchádzajúceho roku, Apple uviedol, že sa domnieva, že tržby v aktuálnom štvrťroku padnú prvýkrát za posledných 13 rokov, píše CNN.

Analytici očakávali zhruba 75,5 milióna predaných kusov prístrojov. Medziročný nárast predaja o 0,4 percenta je vôbec najhorší od uvedenia produktu na trh v roku 2007.

Na výsledku sa podpísala predovšetkým situácia v Číne, pokles firma zaznamenala hlavne v Hongkongu. Analytici sa dlhodobo obávali dôsledkov situácie na čínskom trhu, jednom z dvoch najdôležitejších pre Apple, na hospodárske výsledky firmy.

Príjmy firmy vzrástli o 1,7 percenta na rekordných 75,87 miliardy USD (70 miliárd eur). Obdobie predaja nových modelov iPhonov pred vianočnými sviatkami je pre Apple tradične najdôležitejším v roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.