Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2015, 00:00

Biznis tohto roka urobil štát. Cena: 900 miliónov eur

Top akvizícia. Vlani sa predávali elektrárne i banky. Cenovka s najvyššou sumou však visela na Slovak Telekome.

Biznis roka si pripisuje štát. Práve jeho predaj 49-percentného podielu v Slovak Telekome je z tohtoročných transakcií tým najdrahším u nás. Môže za to suma 900 miliónov eur.

Práve na nej sa vláda dohodla s doterajším majoritným vlastníkom – nemeckým Deutsche Telekom. „Máme to za sebou,“ povedal po podpise zmluvy minister financií Peter Kažimír.

Najväčšie akvizície roka na Slovensku:

Zaplaťte nám pokuty

Radosť z dohody však nebola stopercentná. Nemecký gigant totiž vláde nevyplatil celú sumu, sto miliónov eur je totiž viazaných na osobitnom účte. Ten má slúžiť ako rezerva, ak by telekomunikačná firma prehrala súdne spory, ktoré sa s ňou ťahajú z minulosti. Podľa odborníka sa týmto obchodom na trhu nič zásadné nezmení.

„Znamená to však uvoľnenie atmosféry medzi akcionármi. Pomohol si aj štát,“ myslí si partner pre audit spoločnosti TPA Horwat Ivan Paule. V závese za týmto obchodom je odpredaj podielu Enelu v Slovenských elektrárňach spoločnosti EPH. Ten prebehne v dvoch fázach a jeho cena by mala dosiahnuť 750 miliónov eur, podlieha však ešte dodatočným úpravám.

Možno prídu ďalšie

Tento rok nebol na transakcie skúpy. „Po útlme v predchádzajúcich rokoch šli aktivity smerom hore. Tento trend badať aj pri menších firmách,“ pokračuje Ivan Paule. To, či bude aj nový rok bohatý na veľké obchody, je podľa odborníkov zatiaľ predčasné odhadnúť. „Príkladom môže byť predaj Sberbank pod finančnú skupinu Penta. Na svetlo sveta sa detaily dostali až po tom, čo bol obchod dohodnutý,“ hovorí analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lóci.

Ten zároveň dodáva, že obchody takéhoto rozsahu si vyžadujú diskrétnosť až do posledného podpisu zmluvy. Je preto dopredu ťažké odhadnúť, v akom sektore a kedy príde k ďalšiemu megaobchodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.