Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2014, 10:02

Svetová ekonomika zrýchli viac, ako sa čakalo

Svetová banka zvýšila odhad rastu globálnej ekonomiky z troch na 3,2 percenta.

Svetová ekonomika pomaly naberá tempo, keďže vyspelé ekonomiky sa odrazili od dna a po piatich rokoch finančných kríz a recesií začínajú rásť. Vyhliadky globálneho hospodárstva v tomto roku sú vďaka tomu, a tiež vďaka pokračujúcemu solídnemu výkonu Číny, priaznivé. Uviedla to v najnovšej správe o vývoji globálnej ekonomiky (Global Economic Prospects) Svetová banka (SB). Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Zrýchlime

Banka ale zároveň pripomína, že globálne hospodárstvo je naďalej „zraniteľné". Jeho rast môže ohroziť zvýšenie úrokových sadzieb v centrálnych bankách vyspelých štátov aj potenciálne výkyvy v príleve kapitálu, ktoré môže vyvolať rozhodnutie americkej centrálnej banky, obmedziť stimuly na podporu ekonomiky.

Banka predpovedá, že v tomto roku svetová ekonomika zrýchli a jej výkon stúpne o 3,2 % po vlaňajšom raste o 2,4 %. V roku 2015 banka očakáva hospodársky rast globálnej ekonomiky na úrovni 3,4 % a v nasledujúcom roku 2016 mierne zrýchlenie na 3,5 %. „Vyspelé ekonomiky naberajú tempo, a to by sa malo odraziť aj na výraznejšom raste rozvíjajúcich sa ekonomík," skonštatoval prezident SB Jim Young Kim.

Rozvíjajúce sa trhy

Priemerné tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) vyspelých štátov by malo zrýchliť z vlaňajších 1,3 % na 2,4 % do roku 2016. HDP rozvíjajúcich sa a transformujúcich sa štátov, ktorý sa podľa SB v minulom roku zvýšil o 4,8 %, do roku 2016 stúpne o 5,7 %. To je síce spomalenie v porovnaní s mohutnou expanziou v rokoch 2003-2007, ale stále solídne tempo rastu a v podstate korekcia predchádzajúcej "neudržateľne rýchlej expanzie".

Eurozóne SB predpovedá v tomto roku zvýšenie HDP o 1,1 %, v nasledujúcom roku 2015 o 1,4 % a v roku 2016 o 1,5 %.

A najväčšia svetová ekonomika - Spojené štáty, ktorých HDP sa už 10 kvartálov v rade zvyšuje, podľa odhadu SB v tomto roku expanduje o 2,8 % po vlaňajšom 1,4-% raste a do roku 2016 zrýchli na 3 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.