Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2016, 14:33

Ukrajina sa ďalej bráni pred Ruskom, zoznam zakázaných tovarov rozšírila aj o kečup alebo kaviár

Ukrajina rozšírila zoznam tovarov z Ruska, ktoré sa na jej územie nesmú dovážať. Informovala o tom ruská agentúra TASS. Súčasťou zoznamu je aj viacero potravín.

Ukrajinské ministerstvo ekonomického rozvoja a obchodu uviedlo, že na zozname sa okrem iných produktov nachádza kaviár, ryby, kečup, cukrovinky a iné výrobky. "Vláda rozšírila zoznam potravín z Ruska, ktoré budú spadať pod zákaz dovozu," povedala štátna tajomníčka ministerstva ekonomického rozvoja a obchodu Natalia Mykolská.

Ako dodala, zoznam, ktorý doteraz zahrňoval 43 výrobkov, bol rozšírený o 70 nových produktov. Medzi nimi je to napríklad cibuľa, korenie, kečup, spracované alebo konzervované ryby, kaviár, zelený čaj, čokoládové likérové bonbóny, džemy, či sladké pekárenské výrobky. "S cieľom zabrániť dovozu embargovaných produktov na Ukrajinu pod inými kódmi, embargo sa rozšírilo aj na komodity, ktoré Ukrajina z Ruska nedovážala posledných 12 mesiacov," povedala Mykolská.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu (20.1.) uviedol, že ide o "protiopatrenia" Kyjeva v reakcii na rozhodnutie Ruska zakázať dovoz ukrajinských produktov. Rozhodnutie ukrajinskej vlády o rozšírení zoznamu zakázaných ruských výrobkov vstupuje do platnosti 10 dní odo dňa ich zverejnenia. Obmedzenia by mali zostať v platnosti do 5. augusta tohto roka, alebo dovtedy, dokiaľ Rusko nezruší svoj zákaz voči Ukrajine. Navyše, ako dodala Mykolská, ministerstvo už pripravuje sťažnosť na pôdu Svetovej obchodnej organizácie (WTO) za kroky Ruska voči Kyjevu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.