Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2016, 00:00

V strednej Európe chceme ostať

Riaditeľ divízie UniCredit pre strednú a východnú Európu Carlo Vivaldi v rozhovore pre Hospodárske noviny:

Pre našu skupinu je tento región hnacím motorom rastu. Rentabilita je tu stále dvakrát vyššia ako v západnej Európe, hovorí Carlo Vivaldi.

V bankovníctve ste začali pracovať na začiatku 90. rokov. Čo sa odvtedy najviac zmenilo v tomto odbore?

Odvtedy sa udiali tri zásadné zmeny. Prvou je modernizácia komunikácie so zákazníkom, ktorá sa presúva do online prostredia. Druhou zmenou je, že dnes v bankovom sektore existuje viac regulácie, čo niekedy ohrozuje ziskovosť bánk. Odvtedy bolo aj niekoľko kríz, takže bankám sa ťažšie generuje zisk.

Ste šéfom UniCredit pre strednú a východnú Európu. Je tento región pre vás stále lákavý napriek nedávnym legislatívnym zmenám v Maďarsku, Chorvátsku a Poľsku?

V strednej a východnej Európe chceme ostať aj naďalej, pretože rentabilita je tu stále dvakrát vyššia ako v západnej Európe. Pre našu skupinu je tento región hnacím motorom rastu. Za svojimi investíciami si stojíme aj v zložitých časoch. Napríklad v Maďarsku sme s viacerými opatreniami proti bankám nesúhlasili, ale ostali sme tam. Navyše, dnes tam vidíme potenciál na rast. Z niektorých trhov ako Ukrajina či Kazachstan sme odišli, ale v ostatných krajinách regiónu chceme pôsobiť aj naďalej.

 

Minulý rok sa objavili správy, že sa chystáte predať Bank Austria, cez ktorú vlastníte banky takmer v celej strednej a východnej Európe. Čo vás presvedčilo nepredať ju?

Tu ide bezpochyby o nepochopenie, ktoré by som rád ozrejmil. Rakúsky retailový biznis dosahoval v posledných rokoch slabé výsledky, a preto manažment zvažoval rôzne možnosti, ako zlepšiť naše výsledky. Nakoniec sme uprednostnili reštrukturalizáciu tohto segmentu, keďže skupine môže priniesť najvyššiu hodnotu.

Ostatné obchodné divízie Bank Austria, vrátane divízie strednej a východnej Európy, sú ziskové a nikdy neboli súčasťou tohto zvažovania. Skupina UniCredit má jednoznačne v úmysle

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.