Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2014, 12:16

V budúcnosti budú banky zachraňovať ich akcionári a veritelia

Napriek určitému pokroku, ktorý sa dosiahol v uplynulých rokoch, vidia strážcovia euromeny a Európska komisia (EK) veľké problémy na finančných trhoch eurozóny. DPA sa odvoláva na správy Európskej centrálnej banky (ECB) a EK o finančnej stabilite a finančnej integrácii, ktoré dnes zverejnili vo Frankfurte nad Mohanom.

Poukazuje sa v nich na priepastné rozdiely v úrokových sadzbách, za ktoré banky požičiavajú peniaze v jednotlivých krajinách eurozóny firmám. Najmä stredné a malé podniky v južných štátoch len ťažko získavajú úvery za úroky, ktoré by dokázali splatiť.

"Obe správy potvrdzujú," povedal komisár EÚ pre vnútorný trh Michel Barnier, "aká mimoriadne dôležitá je banková únia, aby finančný sektor mohol znovu plniť svoju úlohu podpory hospodárstva".

Rada Európy sa bude v máji zaoberať európskym mechanizmom likvidácie nezdravých úverových ústavov. Od 4. novembra začne potom ECB vykonávať dohľad nad najväčšími bankami eurozóny. "Nové pravidlá zaručia, že banky budú podliehať rovnakej trhovej disciplíne ako každý iný podnik namiesto toho, aby sa v prípade, že sa dostanú do existenčných problémov, zachraňovali z peňazí daňových poplatníkov," dodal komisár. V budúcnosti budú banky zachraňovať predovšetkým ich akcionári a veritelia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.