Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2014, 11:00

Francúzsko potrestá firmy, ktoré zatvárajú továrne

Francúzsky parlament prijal kontroverzný zákon, ktorý trestá pokutou veľké firmy zatvárajúce „životaschopné“ továrne. Pokuta môže dosiahnuť až dve percentá z firemných tržieb.

Zákon núti vedenie firmy s viac ako tisíc zamestnancami, ktorá chce uzavrieť nejakú svoju továreň, aby predtým najmenej tri mesiace pre ňu hľadala kupca. Keď to neurobí, dostane pokutu 28 -tisíc eur (766 tisíc korún) na jedno zrušené pracovné miesto, až do maxima dvoch percent svojich ročných tržieb.

Zákonu sa hovorí Florange podľa mesta v severovýchodnom Francúzsku, kde oceliarska skupina ArcelorMittal plánovala uzavrieť nerentabilný závod. Pre budúceho francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda sa to stalo jedným zo symbolov jeho kampane v roku 2012. Závod vo Florange sa nakoniec zavrel, zákon ale plní Hollandov sľub, ktorý vtedy dal zamestnancom.

Zákon vyvolal ostrú kritiku z oboch strán a prudké debaty o priemyselnej politike. Podľa zamestnávateľov tým Hollande porušuje sľub, že bude ústretovejší voči podnikaniu, pre odbory zase zákon nejde v ochrane pracovníkov dosť ďaleko. Podľa ekonómov povedie sťaženie možnosti uzatvárať stratové prevádzky a prílišná ochrana zamestnancov k len k zachovaniu vysokej nezamestnanosti v krajine, pretože odrádza podnikateľov od investícií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.