Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2015, 16:59

Švajčiarske banky zverejnili mená spiacich účtov. Sú na nich desiatky miliónov eur

Švajčiarske banky zverejnili mená viac ako 2600 majiteľov účtov, na ktorých najmenej 60 rokov nebola zaznamenaná žiadna aktivita. Dedičia tak majú poslednú možnosť požiadať o majetok, než prepadne štátu. Na spomínaných účtoch je okolo 44 miliónov švajčiarskych frankov (40,6 miliónov eur).

Informuje o tom agentúra Reuters. Banky uviedli, že opatrenie sa týka aj bezpečnostných schránok, v ktorých je aspoň 500 frankov (460 eur), alebo u ktorých nie je hodnota obsahu známa.

Informácie o spiacich účtoch možno nájsť na internetovej stránke dormantaccounts.ch. Banky ju uviedli do prevádzky v stredu na základe novej legislatívy, ktorá vstúpila do platnosti v januári.

"Zverejnenie tejto informácie je posledným pokusom bánk znovu nadviazať kontakt so zákazníkom," povedal generálny riaditeľ Švajčiarskej bankovej asociácie Claude-Alain Margelisch. "Pre banky potom tento nový predpis vytvára právnu istotu pre nakladanie so spiacim majetkom," dodal.

Na zoznam budú každoročne pridávané nové mená majiteľov účtov, kde nie je žiadny pohyb najmenej 60 rokov. Žiadosť o získanie peňazí z účtu sa musí podať rok od zverejnenia. Podľa asociácie môže trvať týždne až mesiace, než banky preskúmajú žiadosť. Môžu tiež požadovať zaplatenie nákladov od žiadateľov, ktorí podajú zjavne neopodstatnenú žiadosť.

Spiace účty sú vo Švajčiarsku citlivou témou od 90. rokov, keď Svetový židovský kongres spustil kampaň, aby banky vrátili majetok obetiam holokaustu. Pod tlakom židovských organizácií a americkej vlády súhlasili veľké švajčiarske banky v roku 1998 s tým, že vyplatí celkovo 1,25 miliardy dolárov, aby urovnali obvinenia, že peniaze z neaktívnych účtov odviedli a že robili obštrukcie dedičom, ktorí pátrali po peniazoch svojich príbuzných.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.