Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2015, 14:35

Putin, Obama aj Merkelová. Austrálii unikli citlivé údaje o svetových lídroch

Osobné údaje svetových lídrov na poslednom summite G20 v austrálskom Brisbane, ktorý sa konal v novembri, omylom zverejnil austrálsky imigračný úrad. Ten z nepochopiteľných dôvodov prikladal malú dôležitosť týmto údajom a poslal ich usporiadateľovi futbalového turnaja Asian Cup.

Prezident USA Barack Obama, ruský prezident Vladimír Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová, čínsky prezident XI Jinping, indický premiér Narendra Modi, japonský premiér Šinzo Abe, indonézsky prezident Joko Widodo a britský premiér David Cameron, ktorí sa zúčastnili inkriminovaného summitu, sa tiež stali obeťami tohto omylu.

"Zverejnili citlivé osobné údaje ako meno, dátum narodenia, titul, národnosť, číslo cestovného pasu, čísla víz všetkých 31 medzinárodných lídrov, ktorí sa zúčastnili na summite G20," napísal vyšetrovateľ a ďalej ubezpečil dotknuté osoby, že informácie o nich neboli zneužité, ani ďalej poskytované alebo zverejnené na nejakej stránke. Napriek tomu minister imigračných záležitosti Peter Dutton odmieta odpovedať na akekoľvek otázky týkajúcej sa tejto kauzy.

Pravdepodobne išlo o chybu konkrétneho zamestnanca, pretože sa nepodarilo dokázať, žeby išlo o chybu Microsoft Outlooku pri automatickom dopĺňaní adresáta.

Celý tento incident sa stal 7.novembra, teda približne týždeň pred konaním samotného summitu a opozičná líderka Tanya Plibersek vyzýva premiéra Tonyho Abbotta, aby objasnil, prečo svetoví lídri neboli informovaní o tomto incidente.

Tieto informácie o únikoch veľmi nepomáhajú austrálskej vláde, ktorá len pred týždňom prijala zákon o povinnom uchovávaní osobných údajov po dobu dvoch rokov. Obavy ohľadom únikov sa preto ešte zväčšili.

Senátorka Sarah Hanson-Young sa vyjadrila, že minulý týždeň vláda sľubovala občanom istotu pri práci s ich citlivými údajmi a on-line dátami a teraz sme zistili únik detailov o svetových lídroch. Reagovala aj na udalosti z februára 2014, kedy zverejnili informácie o 10-tisíc ľuďoch žiadajúcich o azyl na svojich internetových stránkach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.