Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2014, 13:26

Paul Krugman: Bitcoin nedáva zmysel, neuchováva hodnotu

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman hovorí o Bitcoine.

Je vždy dôležité a zároveň pomerne zložité odlíšiť od seba pozitívnu a normatívnu ekonómiu. Tá prvá popisuje, ako veci fungujú. Tá druhá hovorí, ako by fungovať mali. Veľa ekonómov nie je schopných hranicu medzi nimi rozlíšiť. Nemajú napríklad radi aktívnu vládu a to ich núti k veľmi pochybným úvahám o tom, prečo by fiškálna stimulácia nemala fungovať alebo prečo je monetárna stimulácia pohromou. Teraz sa ale chcem venovať peniazom a konkrétne Bitcoinu.

Pozitívna ekonómia

Doteraz patrí väčšina diskusií o Bitcoine do kategórie pozitívnej ekonómie - je možné, aby to skutočne fungovalo? Ja o tom mám pochybnosti. Na to, aby peniaze fungovali, musia byť prostriedkom výmeny a musia tiež v rozumnej miere uchovávať hodnotu. Zatiaľ nie je vôbec jasné, prečo by mal byť Bitcoin zachovávateľom hodnoty. Ako jasne hovorí Brad DeLong, zlato si uchováva hodnotu preto, že ak všetko ostatné skolabuje, môžete ho použiť. Dolár má hodnotu preto, že s ním môžete platiť dane v USA a Fed sľúbil, že ho od vás kúpi, ak jeho skutočná hodnota začne klesať tempo , ktoré bude znateľne prevyšovať 2 % ročne. Hodnota zlata je zhora limitovaná technológiou jeho ťažby, hodnota dolára je limitovaná správaním Fedu. Horná hranica hodnoty Bitcoin je daná počítačovou technológiou a limitom 21 miliónov Bitcoinov. Čo ale stanovuje spodnú hranicu jeho hodnoty?

Nástroj výmeny

Už nejaký čas diskutujem s múdrymi ľuďmi zaoberajúcimi sa technológiami, ktorí veria vo veľký úspech Bitcoinu. Keď ale chcem, aby mi vysvetlili, prečo by mal byť dobrým nástrojom na uchovanie hodnoty, vždy mi začnú vysvetľovať, že je dobrým nástrojom výmeny. Aj keby som tomu veril, môj problém to nerieši. A nie som schopný im vysvetliť, že ide o dve rozdielne veci. Ale ako som povedal, ide o pozitívnu ekonómiu. Ale čo tá normatívna ?

Charlie Stross na margo Bitcoinu napísal, že vyzerá ako zámerne zostrojená zbraň na zničenie centrálneho bankovníctva a peňazí s cieľom znemožniť výber daní a sledovanie finančných transakcií obyvateľov. Mne by sa taký nápad nepáčil, ale nechcem, aby to ovplyvnilo moju analýzu. Súhlasím však s tým, že mnohých zástancov Bitcoin ovplyvňuje to, že ide o rovnaký typ fetišu ako v prípade zlata.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.