Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2016, 16:05

Argentína je na ceste "historického prielomu". Bude ju to ale stáť miliardy dolárov

Argentína navrhla v dlhovom spore dohodu, v rámci ktorej držiteľom jej dlhopisov, ktorí po bankrote krajiny pred 15 rokmi odmietli reštrukturalizáciu dlhu, ponúkla 6,5 miliardy USD (5,8 miliardy eur). Uviedol to koncom týždňa mediátor v spore Daniel Pollack. Ak by sa ponuka zrealizovala, pre krajinu by sa tak ukončil dlhotrvajúci právny spor, ktorý jej znemožňuje návrat na kapitálové trhy. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Pollack označil návrh za "historický prielom". Návrh ešte musia odobriť všetci držitelia dlhopisov, argentínsky parlament a súd.

Nový argentínsky prezident Mauricio Macri sa snaží čo najskôr urovnať spor s držiteľmi argentínskych dlhopisov, ktorí odmietli reštrukturalizáciu argentínskeho dlhu po bankrote krajiny v roku 2001. Nedoriešený spor totiž znemožňuje krajine vrátiť sa na svetové kapitálové trhy, čo jej nepriaznivú ekonomickú situáciu ešte viac komplikuje.

Po bankrote krajiny drvivá väčšina držiteľov dlhopisov predchádzajúce ponuky Argentíny na reštrukturalizáciu dlhu prijala. V rámci nich argentínska vláda ponúkla za každý dolár, ktorý dlhovala, okolo 30 centov. Časť investorov, medzi nimi americký hedžový fond NML Capital, to ale odmietli. Po neochote predchádzajúcich argentínskych vlád s nimi rokovať sa investori obrátili na súd, pričom žiadali vyplatiť dlh vo výške zhruba 10 miliárd USD.

Po svojom nástupe do funkcie v decembri minulého roka Macri označil vyriešenie tohto sporu za kľúčové a Argentína už zaznamenala čiastkový úspech, keď sa pred niekoľkými dňami dohodla so skupinou talianskych investorov. Čo sa týka návrhu v hodnote 6,5 miliardy USD, zo šiestich najväčších držiteľov dlhopisov dvaja podľa Pollacka už súhlasili. S ďalšími štyrmi rozhovory pokračujú.

(1 EUR = 1,1202 USD)

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.