Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2014, 13:45

Slovensko obstálo, Rakúsko zlyhalo. Brusel kritizoval rozpočty až siedmich krajín

Trom krajinám hrozia ďalšie kroky pre porušenie rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ).

Európska komisia (EK) kritizovala rozpočtové plány siedmich krajín eurozóny. Informovala o tom agentúra Reuters. Existujú obavy, že rozpočtové návrhy Francúzska, Talianska a ďalších piatich štátov eurozóny porušia pravidlá paktu stability a rastu, uviedla v piatok (28. 11.) EK.

V marci budúceho roka chce komisia opäť preskúmať situáciu vo Francúzsku, Taliansku a Belgicku. Dovtedy bude známa konečná podoba rozpočtov, ktoré budú uzákonené, a EK bude môcť ohodnotiť plánované štrukturálne reformy.


Prečítajte si aj: Brusel chváli Kažimíra. Náš rozpočet patrí medzi najlepšie v únii


Týmto trom krajinám hrozia ďalšie kroky pre porušenie rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ).

Komisia okrem toho očakáva ďalšie kroky od Španielska, Malty, Rakúska a Portugalska. Naopak, "vzornými žiakmi" sú Nemecko, Írsko, Luxembursko, Holandsko a Slovensko. Estónsko, Lotyšsko, Slovinsko a Fínsko podľa EK tiež vo veľkej miere dodržujú pravidlá EÚ. Osobitné hodnotenia existujú pre Grécko a Cyprus, v ktorých ešte stále bežia záchranné programy.

Slovensko patrí medzi najposlušnejšie krajiny eurozóny. Náš budúcoročný rozpočet je totiž ako jeden z mála v súlade s prísnymi európskymi pravidlami. V preklade, náš plánovaný budúcoročný deficit spĺňa dohodnuté medzinárodné pravidlá. Dostali sme sa tak do top 4 najlepšie konsolidujúcich krajín. Okrem nás sú to ešte Nemecko, Luxembursko a Holandsko.

„Je to veľmi dobrý klub," reagoval Kažimír na hodnotenie Európskej komisie. Náš budúcoročný rozpočet je podľa komisie v súlade takzvaným s Paktom stability a rastu. Podľa neho by krajiny postupne mali znižovať svoje deficity a dôjsť tak až k vyrovnanému rozpočtu. Okrem toho v žiadnom z nasledujúcich rokov by nemali prekročiť symbolický trojpercentný schodok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.