Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2016, 00:00

Google na Slovensku. Gigant platí štátu dane ako malá firma

Americká spoločnosť je špička v poskytovaní online reklamy u nás. Na daniach však platí iba desiatky tisíc eur.

Google. Najväčší poskytovateľ internetovej reklamy na Slovensku. Podľa odhadov cezeň firmy preinzerujú desiatky miliónov eur. Zrejme málo z nich však vie, že napriek tomu z ich peňazí Slovensko nevidí na daniach ani euro. Všetky totiž tečú do írskej pobočky gigantu.

Na Slovensku totiž firma cez svoju pobočku Google Slovakia poskytuje iba rôzne doplnkové služby. Napríklad správu dát a podobne. Inzercia ju oficiálne obchádza. A tak napriek miliónovým tržbám nadnárodného Googlu u nás jeho slovenská pobočka vykázala za rok 2014 tržby len vo výške necelých 1,9 milióna eur, zisk pred zdanením vyše 140-tisíc a na daniach z príjmu odviedla niečo vyše 65-tisíc eur. Firma to uvádza v účtovnej závierke za daný rok.


Čítajte viac: Európska komisia plánuje zdaniť Google. Po rokoch


Takže Google na Slovensku zdaňuje iba príjmy za služby, tá podstatná časť tržieb u nás, teda reklama, je predmetom dane mimo Slovenska. Šéf Google Slovakia Rasťo Kulich otázky o daniach nekomentoval. HN odkázal na írsku centrálu. „Slovensko sa pripojilo k iniciatíve automatickej výmeny daňových informácií, prostredníctvom ktorej sa minimalizujú možnosti nežiaducej daňovej optimalizácie nadnárodných spoločností,“ povedal pre HN na margo Googlu štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc. Ako doplnil, rovnako na úrovni EÚ sa prijal balíček opatrení proti daňovým únikom a podvodom s cieľom eliminovať presun ziskov a eróziu základu dane takýchto spoločností.

Zdaňovanie tržieb Googlu je viac ako len horúcou témou naprieč Európou. Napríklad britská vláda sa s americkou spoločnosťou dohodla na spätnom doplatení daní vo výške takmer 180 miliónov eur. V praxi by tak firma v Británii aj v budúcnosti nemala platiť dane len zo zisku, ale aj z tržieb, zarobených s reklamnými klientmi.

Google je však kritizovaný dlhodobo. Veľkú časť svojich ziskov totiž nezdaňuje ani vo svojej európskej centrále v Írsku. Peniaze si totiž „prelieva“ na Bermudy, kde z nich neplatí žiadne dane. Takže reklamné príjmy od našich firiem sa nielenže nezdania na Slovensku, ale veľká časť z nich ani len v Európskej únii.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.