Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2015, 00:00

Zahraničné firmy hľadajú čierne zlato na východe Slovenska

Zahraničná spoločnosť bude pátrať po čiernom zlate v okolí Svidníka, Sniny a Medzilaboriec.

Austrálčania už hľadajú zlato pri Detve, Kanaďania zase striebro pri Rožňave. Po dlhšej pauze najnovšie dostali zahraničné firmy chuť na ropu a zemný plyn na východe Slovenska. „Máme pripravené nové projekty a čoskoro sa začne s ďalším prieskumom,“ hovorí pre HN konateľ spoločnosti Alpine OilandGas Stanislav Benada. Práve táto firma stojí na čele zoskupenia troch spoločností odhodlaných hľadať ropné náleziská v Karpatoch na severovýchode Slovenska. Vytypované oblasti sa nachádzajú blízko produkčných polí v Poľsku a na Ukrajine.

Natiahli platnosť licencií

Alpine už dlhšie drží v rukách 50-percentný podiel na troch vydaných licenciách. Zvyšok si rovným dielom podelila britská JKX Oil & Gas a rumunský Romgaz. Koncesie však olejárom vypršali v lete minulého roka, a preto sa obrátili na ministerstvo životného prostredia. Úradníci im teraz lehoty natiahli až do augusta 2016.„Dôvodom na predĺženie bol pokračujúci ložiskový geologický prieskum. Prieskum na ropu a zemný plyn je dlhodobá záležitosť, veľmi náročná na geologické práce, čas a hlavne na financie,“ vysvetľuje hovorca envirorezortu Maroš Stano dôvody ústretovosti voči ťažiarom. Licencie na ropný prieskum sa týkajú území v rozlohe takmer jeden a pol tisíca štvorcových kilometrov v okolí Sniny, Svidníka a Medzilaboriec.

S hľadaním čierneho zlata od Bardejova po Novú Sedlicu začala ešte v roku 2006 britská spoločnosť Aurelian Oil & Gas Slovakia. Geológovia začali zbieraním kamienkov a neskôr náleziská vytyčovali seizmickým prieskumom pomocou špeciálnych vozidiel.

Ukázali sa a zmizli

Ešte predtým, ako sa olejári pustili do nákladných prieskumných vrtov, si povrchové zistenia overovali leteckými meraniami. Jeden z prvých vrtov mal vyrásť pri obci Šarišské Čierne. „Spľaslo to ako bublina. Nadnárodná firma ukončila projekt pred dvomi rokmi a doteraz je ticho,“ hovorí starosta Andrej Buvalič. Ťažiari mali pripravený vlastný pozemok, ale z výstavby ťažobnej veže napokon zišlo. Neďaleko dediny len povkladali do plytkých vrtov trhaviny a pomocou počítača vyhodnotili seizmické pohyby po explózii. „Možno by z náleziska ropy bol osoh, zvýšila by sa zamestnanosť. Ťažko však povedať, aký by to malo dosah na životné prostredie,“ uzatvára Buvalič. Hľadači tekutého zlata sa objavili aj v dedinke Kurima. „Výsledky prieskumu nám neprišli. Nevieme teda, či ležíme na ložisku,“ vraví starosta obce Ján Bartoš. Niektoré lokality tak na prieskum iba čakajú. Ako potvrdil starosta Belej nad Cirochou Ján Vajda, ťažiari sa doteraz v obci napriek svojim plánom neukázali.

Ropné spoločnosti do výskumu ložísk u nás doposiaľ preinvestovali takmer 30 miliónov eur. Ak sa vrty na východe Slovenska ukážu ako výnosné, ostrá ťažba konvenčnými metódami by sa mohla začať už v roku 2016. metrov od našich hraníc už na ropu dávno narazili a vrty pripravili na ťažbu. Marek Nemec

S výskumom už začali

Spoločnosť Alpine doposiaľ na skúmanom území urobila 30 skúšobných vrtov. Veľké autá poľskej spoločnosti Geofizyka Krakow pri presvecovaní podložia najazdili celkovo 770 kilometrov. Podľa zistení prospektorov má na niektorých miestach dokonca dochádzať k prirodzenému priesaku uhľovodíkov. Najnádejnejšie to vyzerá v lesoch nad rodiskom

Andyho Warhola. K prieskumnému vrtu spoločnosti Alpine tam vedie panelová cesta. V Mikovej sa totiž ropa už v minulosti ťažila. S ťažbou sa však po roku 1962 prestalo a šachty boli zasypané. Ročná produkcia sa tam šplhala

až k 1,6 milióna barelov ropy. Nad poľskou obcou Niebieszczany pár kilometrov od našich hraníc už na ropu dávno narazili a vrty pripravili na ťažbu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.