Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2015, 17:18

Hollande má veľké plány. Sľubuje 4-miliardové úspory

Francúzska vláda nájde v tohoročnom rozpočte "nové úspory" vo výške 4 miliardy eur, aby splnila požiadavky Bruselu. Vyhlásil to dnes prezident Francois Hollande v rozhovore pre noviny Le Parisien, z ktorých cituje agentúra AFP.

"Ak Brusel žiada ďalšie 4 miliardy eur na splnenie našich záväzkov pri znižovaní deficitu verejných financií, nájdeme ich v rámci nových úspor," povedal Hollande pre Le Parisien.

Európska komisia (EK) predĺžila minulý týždeň Francúzsku termín na konsolidáciu rozpočtu o dva roky. Vláda v Paríži tak dostala čas na zníženie rozpočtového schodku na povolenú úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) až v roku 2017, ale pod podmienkou, že prijme ďalšie úsporné opatrenia a bude dodržiavať dohodnuté fiškálne ciele.

Francúzsko musí v apríli predložiť komisii návrh reforiem, ktoré mu pomôžu zredukovať tento rok deficit v rozpočte o 0,5 percentuálneho bodu. Podľa Bruselu opatrenia, ktoré zahŕňa rozpočet na tento rok, nie sú dostačujúce a Paríž musí ušetriť ešte 4 miliardy eur, aby splnil tohtoročný cieľ.

Prezident Hollande zároveň sľúbil Francúzom, že aj napriek novým úsporám nebude vláda tento rok ani v rokoch 2016 a 2017 zvyšovať dane a bude tiež pokračovať v postupnom znižovaní firemných poplatkov. Kritizoval tiež veľké firmy, ako je napríklad ropný koncern Total, za to, že sa snažia vyhnúť plateniu daní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.