Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2015, 00:00

Bratislava plánuje preveriť stavby Jána Tomčániho

Magistrát žiada o pomoc komoru stavebných inžinierov.

Kauza narušenej statiky budovy Apollo 1 rezonuje verejnosťou už týždeň a spolu s ňou aj Ján Tomčáni. Statik, ktorého meno svieti pod viacerými problémovými budovami na Slovensku, zaujal aj bratislavských mestských poslancov, ktorí chcú dať budovy, ktoré odobril, skontrolovať. Ich zoznam však neexistuje. Budova Apolla 1, z ktorej sa za nemalé náklady musia nájomníci vysťahovať pre bezpečnostné riziko, však nie je na Slovensku ojedinelý prípad. Odborníci sa zhodujú – problém je v šetrení, ale najmä v legislatíve.

Zoznam na audit nie je

Mestskí poslanci ešte minulý týždeň uznesením vyzvali bratislavského primátora Iva Nesrovnala, aby požiadal Slovenskú komoru stavebných inžinierov o zoznam stavieb, pod ktoré sa Tomčáni zaručil. „Pôvodný návrh bol, aby zoznam vytvorili mestské časti. Týkalo by sa to administratívnych budov, polyfunkčných budov a bytových domov, na ktoré pán Tomčáni vydal posudky v období, keď na to mal oprávnenie, teda v rokoch 2001 až 2013,“ povedal autor návrhu, poslanec za Staré Mesto Gábor Grendel. „Starostovia sa však ozvali, že nemajú finančné a personálne kapacity, takže návrh neprešiel. Cieľom napokon bolo, aby sa spravil aspoň ten prvý krok, a to je žiadosť primátorovi, aby oslovil Komoru stavebných inžinierov,“ dodal.

Previerka by mala objasniť, ktoré iné budovy by ešte mohli byť rizikové, najmä po páde časti budovy 3 nity v roku 2013, ktorá mala taktiež Tomčániho posudok. „Je jednoznačné, že pán Tomčáni bol často vyhľadávaný statik. Vytváral posudky pre významné budovy v Bratislave. Jedna budova sa už zrútila a bolo to tesne pred kolaudáciou, bol to zázrak, že tam nikto nebol. Z tohto všetkého vyznieva pán statik ako časovaná bomba, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť aj v našom susedstve,“ povedal Ján Budaj, poslanec za mestskú časť Petržalka a člen komisie územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby.

Magistrát mesta Bratislava uviedol, že „hlavné mesto bude žiadať Slovenskú komoru stavebných inžinie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.