Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2013, 00:00

Vizionár z Tesly nemá konkurenciu. Chytá sa iba Soros

Komu sa tento rok na trhoch najviac darilo a kto ma naopak za sebou neúspešnú sezónu. Pozrite si víťazov a porazených tohoto roka.

Investičné vzostupy

 

Vizionár Elon Musk a jeho Tesla Motors

Medzi najväčších skokanov roka patrí spoločnosť Tesla Motors. CEO Elon Musk patrí medzi najlepších vizionárov na svete a rozvíja svoje aktivity v rôznych firmách. Tesla Motors produkuje automobily, ktoré ako palivo používajú elektrinu a nie sú škodlivé pre životné prostredie. Tesla zažila rast tržieb po celých spojených štátoch a spoločnosti sa veľmi darí. Akcie firmy vzrástli o 325 percent od roku 2013 a trend je stále rastový. Práve elektromobily by mohli jedného dňa úplne nahradiť klasické automobily a tak je výhľad na tento segment aj naďalej pozitívny. Trh je dobre naladený aj vďaka výrazným inováciám, ktoré môže do spoločnosti priniesť Elon Musk.

Netflix v súboji o káblovku

Americká spoločnosť Netflix poskytujúca platenú internetovú televíziu patrí ku super „zeleným frimám“. Akcie indikujúce rast od začiatku roka o viac ako 300 percent sú stále v rastovom trende a obchodujú sa tesne pod 380 USD, pričom rok začínali na cene v okolí 80 USD. Graf exponenciálne rastie a akcie sa dostali už aj cez maximá z roku 2011, keď sa Netflix obchodoval za 300 USD a v priebehu niekoľkých mesiacov spadol na 60 USD. Investori sú však teraz ešte viac nadšení, pretože Netflix sa pustil do spolupráce s káblovými a satelitnými poskytovateľmi služieb, ako je napr. Comcast. Netflix sa pritom považoval za firmu, ktorá mala káblové spoločnosti odstrániť z trhu a teraz sa s nimi spojil. Otvoril si tak nový trh, čo sa môže pozitívne odraziť na výsledkoch firmy. Čísla za Q3 2012 vyšli pozitívne a Netflix  tak pokračuje v pochode smerom na sever. Firma má momentálne viac ako 40 miliónov zákazníkov a aj tu si stále drží rastový trend. V roku 2014 sa jej možno podarí dosiahnuť magické číslo 50 miliónov užívateľov.

Spoločnosť Herbalife a s ňou Bill Ackman, Carl Icahn a George Soros

Veľmi zaujímavý príbeh ponúka spoločnosť Herbalife, ktorá má v roku 2013 investičné vzostupy, ale aj pády. Predajca kozmetických prípravkov vzrástol od začiatku roka o viac ako 142 percent, v januári sa spoločnosť obchodovala za cca 35 USD/akcia, pričom pred Vianocami to už bolo viac ako 80 USD/akcia. Za rastom akcií stoja jednak lepšie výsledky firmy v roku 2013, audit od PwC, ktorý potvrdil, že Herbalife má svoje účtovné knihy v poriadku, ale hlavne aj súboj investičných gigantov Ackmana proti Icahnovi so Sorosom. Bill Akcman, zakladateľ hedge fondu Pershing Square Capital Management, sa ešte v novembri 2012 vyjadril na adresu Herbalifu, že sa jedná o veľkú pyramídu a množstvo výrobkov sa nepredáva, len posúva v rámci pyramídy. Ackman zároveň otvoril na akcie HLF short pozíciu, niekde v okolí 42 USD v decembri 2012. Akcie po týchto správach poklesli až pod 30 USD. Na druhú stranu lode sa však postavil veľký investor Carl Icahn, ktorý tvrdil, že HLF je zdravá firma a nič nekalé sa vnútri nedeje. Cena akcií sa vzchopila a z 30 USD začala postupne rásť, pričom býčí trend si udržala po celý rok. Následne aj veľký investičný mág George Soros nakúpil akcie Herbalife a tie reagovali ďalším rastom. V novembri už bola cena nad 70 USD a Bill Ackman bol nútený zatvárať svoje krátke pozície, teda dať na shorty cover. Jeho strata sa vyšplhala až na 500 mln. USD a naťahovanie ohľadom situácie stále pokračuje, no Icahn a Soros sa určite usmievajú, pretože ich pozície vykazujú slušné zisky. Herbalife tak vzrástol o 140 percent, patrí k víťazom roka, spolu s Icahnom a Sorosom, pričom Ackmana považujem za investičný pád roka. Ackmanovi sa nedarilo ani s firmou JCPenney, kde vykázal taktiež obrovskú stratu po tom, ako sa cena akcie dostala na nové historické minimá.

George Soros, Snímka: REUTERS
Zdroj: REUTERS

 

Investičné pády

Pokles zlata ťahá nadol aj ťažiarov

Newmont Mining Corp ťažiaca zlato je v roku 2013 dole o takmer 50 percent a vyzerá to tak, že zatvorí aj na minimách roka. Výrazný pokles zlata, ktoré sa v decembri dostalo znova pod 1200 USD, ťahá nadol aj akcie ťažobných spoločností. Klesajúce marže na ťaženie zlata majú za následok pokles ziskov, až stratovosť a to rozhodne nerobí dobre akciám týchto firiem. Newmont bol počas celého roka v medveďom trende a nenaznačuje žiadne známky konsolidácie, alebo konca poklesu. Cena zlata pod 1200 USD je lákavá pre fyzický dopyt, no ani to nestačí, aby začalo zlato rásť. A pokiaľ budú drahé kovy ďalej klesať, budú pokračovať v poklese aj akcie ťažobných firiem.

Zlato. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Visa predbehla IBM

Medzi zle performujúce akcie patrí aj bývalá zlatá medaila v indexe Dow Jones, spoločnosť IBM. Index Dow Jones je cenovo vážený a IBM malo najväčšiu váhu v indexe. Obchodovanie na akciách IBM teda najviac ťahalo Dow Jones nahor alebo nadol. V roku 2013 však do indexu vstúpila Visa a tá sa dostala na prvé miesto, pretože je najdrahšia. IBM stojí aktuálne 180 USD, pričom Visa je o cca 30 USD drahšia a sedí nad 200 USD. IBM taktiež znížila výhľad na ďalší rok, pretože počítačové predaje začínajú klesať po celom svete a nahradzujú ich tablety a smartfóny. Výsledky minulého kvartálu sklamali investorov a  akcie sa vybrali smerom nadol. IBM je tak najslabšou akciou v indexe Dow Jones, pričom strata od začiatku roka sa pohybuje iba na úrovni štyroch percent. Väčšina firiem je ale v dvojciferných ziskoch a tak aj takáto malá strata stačí na posledné miesto. Frustrácia zo striebornej medaily a slabé predaje PC však môžu pôsobiť negatívne aj v roku 2014 a IBM tak pravdepodobne bude brzdiť Dow Jones v postupe nahor. 

Snímka: IBM
Zdroj: IBM

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.