Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 15:43

Rusko a Čína majú dohodu o plyne. Cena kontraktu je vyše tristo miliárd

Moskva a Peking dnes podpísali medzivládnu dohodu o spolupráci pri dodávkach ruského plynu do Číny takzvanou východnou cestou. Informovali o tom agentúry Reuters a RIA Novosti.

Dohodu dnes podpísali ministri energetiky oboch krajín bezprostredne po stretnutí ruského premiéra Dmitrija Medvedeva a jeho čínskeho náprotivku Li Kche-čchianga.

Obe strany tiež podpísali technický dodatok k 30-ročnému kontraktu o dodávkach plynu východnou cestou, ktorú ruský koncern Gazprom a čínsky CNCP uzavreli v máji. Podľa kontraktu Rusko bude Číne od roku 2018 dodávať 38 miliárd metrov kubických (m3) plynu ročne. Celková hodnota kontraktu predstavuje 400 miliárd USD (315,5 miliardy eur).

Dodávky východnou cestou majú využívať plynovod Sila Sibíri. Výstavbu 3000 kilometrov dlhého plynovodu 1. septembra v Jakutsku slávnostne odštartoval ruský prezident Vladimir Putin.

Pripravuje sa aj dohoda o dodávkach západnou cestou. Podpísať by sa mohla na budúci rok, uviedol ruský premiér Dmitrij Medvedev. Západná cesta by mala prepojiť plynové polia na západnej Sibíri so severozápadnou Čínou a prúdiť by ňou malo 30 miliárd m3 plynu ročne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.