Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2015, 15:09

Svetovej banke rastie konkurencia, Briti zakladajú Ázijskú investičnú banku

USA zareagovali na snahy Británie veľmi stroho a vyjadrili obavy z tohto kroku.

Británia ako prvá západná krajina vyhlásila, že sa chce stať zakladajúcim členom novej Ázijskej investičnej banky pre infraštruktúru (AIIB - Asian Infrastructure Investment Bank), ktorá sa má stať akousi alternatívou k Svetovej banke. Informovala o tom agentúra Reuters.

USA zareagovali na snahy Británie veľmi stroho a vyjadrili obavy z tohto kroku. Britský premiér David Cameron však poukázal na národné záujmy.

"Je na čase, aby sme prijali odlišný prístup (k USA)," povedal Cameronov hovorca. "Myslíme si, že je to v národnom záujme Veľkej Británie." Podľa jeho slov si premiér nemyslí, že by táto epizóda poškodila vzťahy k USA, nakoľko minister financií George Osborne vopred prediskutoval túto otázku so svojím americkým kolegom.

AIIB má hrať "doplňujúcu úlohu" k ostatným finančným inštitúciám a pomôže vyplniť medzeru tým, že poskytne peniaze chudobnejším krajinám v ázijsko-tichomorskom regióne. Británia chce pomôcť vytvoriť vysoké štandardy riadenia banky a odmieta názory, že sa len snaží zavďačiť Pekingu.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.