Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2016, 16:55

Draghi: Eurobanka je pripravená konať

Európska centrálna banka je pripravená v marci uvoľniť svoju menovú politiku, ak výkyvy na finančnom trhu alebo vplyvy nízkych cien energií znížia inflačné očakávania. Povedal to dnes v prejave pred výborom pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

ECB bude podľa Draghiho na začiatku skúmať vplyv nízkej dovoznej inflácie na domáce mzdy, tvorbu cien a na inflačné očakávania. Po druhé potom bude vo svetle nedávnych turbulencií na finančných trhoch analyzovať, ako jej predchádzajúce menové stimuly ovplyvňujú finančný systém, najmä banky. Ak niektorý z týchto dvoch faktorov bude mať za následok riziko zhoršenia cenovej stability, ECB nebude váhať a bude konať, dodal Draghi.

Na poslednom zasadnutí ECB Draghi posilnil vyhliadky na ďalšie uvoľnenie menovej politiky v marci, pretože inflačné očakávania sa kvôli poklesu cien energií znížili. Ďalšie zníženie inflačných očakávaní zvyšuje riziko zakorenenie nízkej inflácie a stratu dôveryhodnosti ECB.

Draghi uviedol, že ECB je pripravená splniť svoju povinnosť a vyzval takisto vlády jednotlivých krajín, aby aj ony pomohli zlepšiť situáciu podpornými fiškálnymi politikami. Zaradil medzi ne napríklad vyššie verejné investície alebo podporu hospodárstva prostredníctvom nižšieho zdanenia.

Člen výkonnej rady ECB Benoit Coeur, ktorý je jedným z hlavných spojencov Draghiho, cez víkend varoval, že nedávne turbulencie na finančnom trhu by mohli oneskoriť návrat inflácie v eurozóne na dôležitý cieľ ECB tesne pod dvoma percentami. Aj on tak naznačil, že ECB by mohla na svojom ďalšom zasadnutí pristúpiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky.

ECB v decembri znížila svoju depozitnú sadzbu o desať bázických bodov na mínus 0,3 percenta a predĺžila o šesť mesiacov svoj program nákupu aktív. Celkom by tak do ekonomiky mala napumpovať 1,5 bilióna eur, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.