Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 10:30

Rusko spomaľuje. Cítia to už aj súkromné firmy

Aktivita ruského sektora služieb zaznamenala v decembri ďalší pokles, jeho tempo sa však oproti predchádzajúcemu mesiacu zmiernilo. Napriek tomu aktivita v celom súkromnom sektore dosiahla v decembri najnižšiu úroveň za posledných sedem mesiacov, čo ovplyvnili najmä zlé výsledky výrobného sektora. S odvolaním sa na prieskum banky HSBC o tom informoval portál RTTNews.

Index nákupných manažérov (PMI) banky HSBC pre ruský sektor služieb dosiahol v decembri 45,8 bodu, zatiaľ čo v novembri to bolo 44,5 bodu. Novembrová hodnota bola najhoršia za 5,5 roka. Decembrový výsledok je lepší aj v porovnaní s očakávaniami analytikov, ktorí počítali s poklesom indexu na 44 bodov.

Kompozitný index, ktorý zahŕňa aktivitu sektora služieb aj výrobného sektora, však klesol na 7-mesačné minimum 47,2 bodu. V novembri zaznamenal index hodnotu 47,6 bodu.

Pod to sa podpísal najmä výrobný sektor, ktorého výsledky zverejnila HSBC v pondelok 29. decembra. Ako banka informovala, aktivita ruského výrobného sektora zaznamenala v decembri prvý pokles za šesť mesiacov, keď príslušný PMI klesol na 48,9 bodu z 51,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Rast sektora od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Vzhľadom na tieto údaje hlavný ekonóm HSBC pre Rusko, krajiny Spoločenstva nezávislých štátov a Pobaltie Alexander Morozov uviedol, že pravdepodobnosť hlbokej recesie v Rusku v budúcom roku sa zvýšila.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.