Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2013, 11:03

Typickým slovenským dlžníkom je muž z Nitrianskeho kraja

Typický slovenský dlžník je muž vo veku 39 rokov, žijúci v Nitrianskom kraji, ktorého dlh predstavuje 400 až 800 eur. Najzodpovednejšími dlžníkmi sú ľudia v Žilinskom kraji. Naopak, najmenej zodpovední sú obyvatelia Nitry, ktorých nesplatené záväzky často končia na súde, prípadne u exekútorov. Vyplýva to zo štatistík spoločnosti KRUK ČR a SR.

"Oveľa zodpovednejšie splácajú svoje záväzky ľudia s vyšším dlhom, najviac problémov so splátkami majú ľudia s menším dlhom. Zodpovednosť pri splácaní záväzkov tiež rastie s pribúdajúcim vekom. Všeobecne sú zodpovednejšie voči veriteľom ženy ako muži," priblížil finančný riaditeľ spoločnosti KRUK Slavomir Littva.

Najväčší počet zadlžených Slovákov žije v Nitrianskom (16,14 %), Košickom (15,47 %) a Banskobystrickom (14,46 %) kraji, teda v najviac obývaných oblastiach, ktoré zároveň patria medzi najohrozenejšie nezamestnanosťou. Naopak najmenšími počtami dlžníkov sa môže pochváliť Žilinský (7,67 %), Trenčiansky (8,74 %) a Bratislavský (8,77 %) kraj.

V priemere najnižšie pôžičky si berú obyvatelia Košického kraja, a to v objeme 1617 eur. Naopak, najviac si požičiavajú Bratislavčania, ktorí sa zadlžujú až do sumy 2343 eur. Celoslovenský priemer je 1839 eur.

Väčšiu časť zadlžených Slovákov (58 %) tvoria muži. Ženy sú ochotnejšie sa dohodnúť na splátkovom kalendári a spôsobe riešenia svojich dlhov a požičiavajú si skôr menšie sumy, ktoré potom zvládajú lepšie splácať. Muži si naopak častejšie berú pôžičky nad 2000 eur. Do najvyššej kategórie dlžníkov, ktorých záväzok prevyšuje sumu 8000 eur, patria 4 % mužov a 1,2 % žien.

"Je zrejmé, že väčšina zadlžených osôb zo svojich dlhov obviňuje len samých seba. Uvedomujú si, že je to ich problém a chcú dlhy splatiť, občas však nevedia ako. Dôležité je nebáť sa zodpovednosti, zavolať svojmu veriteľovi a skúsiť nájsť riešenie," doplnil Littva.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.