Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2015, 20:57

Bruselu sa páčia grécke reformy, schválil uvoľnenie ďalšej tranže

Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) dnes schválil uvoľnenie ďalšej tranže úveru pre Grécko. Urobil tak po tom, ako Atény odsúhlasili očakávané reformy. Informovala o tom agentúra DPA.

Financie sú súčasťou záchranného programu pre Grécko v celkovej hodnote 86 miliárd eur, na ktorom sa grécka vláda dohodla s medzinárodnými veriteľmi v lete tohto roka. Je to už tretí záchranný program pre túto krajinu za ostatných päť rokov. Jednotlivé splátky ale veritelia uvoľňujú postupne, čím Grécko nútia plniť požadované reformy.

Najnovšiu tranžu ESM odsúhlasil po tom, ako grécky parlament hlasoval v prospech viacerých reforiem. Medzi ne patrí aj reorganizácia privatizačného fondu určeného na predaj štátnych podnikov a ozdravenie bankového sektora vrátane rozhodnutia ako riešiť otázku zlých úverov.

S ďalšou tranžou sa objem peňazí, ktoré Grécko z nového záchranného úveru dostalo, zvyšuje na 16 miliárd eur. Ďalších 10 miliárd eur je určených na podporu bankového sektora.

Navyše, dnešné rozhodnutie ESM umožní veriteľom Grécka uskutočniť prvú revíziu pokroku Grécka v rámci plnenia podmienok nového záchranného programu, čo zasa umožní, aby sa mohlo začať diskutovať o vysokej dlhovej záťaži krajiny. Práve otázka zníženia dlhu bude kľúčová pre prípadnú účasť Medzinárodného menového fondu (MMF) na ďalšej pomoci Grékom tak, ako to robil v predchádzajúcich dvoch prípadoch.

V súvislosti s MMF a jeho účasťou na treťom záchrannom programe najnovšie diskusie vyvolal grécky premiér Alexis Tsipras. Ten pre britský denník The Financial Times uviedol, že fond by sa na treťom programe podieľať nemal a zodpovednosť za dohľad nad ekonomickými reformami, ktoré sú s programom spojené, by mal prenechať eurozóne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.