Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2014, 09:54

Ruská centrálna banka vzdala boj o rubeľ. Nechala ho napospas trhu

Kurz rubľa dnes zaznamenal pokles na nové historické minimum potom, ako ruská centrálna banka obmedzila rozsiahle intervencie na jeho podporu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Národná banka Ruska (NBR) uviedla, že denné intervencie na devízovom trhu obmedzí maximálne na 350 miliónov USD (280,45 milióna eur). To znamená, že kurz rubľa bude odteraz do veľkej miery určovať trh.

Kurz rubľa, ktorý od polovice roka klesol už takmer o štvrtinu, zareagoval na oznámenie banky ďalším prudkým poklesom a na krátky čas dosiahol hodnotu 45 RUB/USD. To bolo nové historické minimum ruskej meny. Okolo 17.00 h SEČ dosahovala hodnota rubľa 44,67 RUB/USD, čo znamená pokles o 2,4 %.

Prudký pokles hodnoty meny sa môže nepriaznivo odraziť na popularite ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten si zatiaľ udržuje vysoké preferencie napriek sankciám západných krajín a ich dôsledkom. Až do tohto roka stabilný kurz rubľa patril medzi Putinove ekonomické úspechy, keďže ľudia majú stále v živej pamäti katastrofálnu hyperinfláciu a krach meny v 90. rokoch minulého storočia.

Od začiatku tohto roka predala centrálna banka s cieľom podporiť rubeľ asi 70 miliárd USD a len v októbri to bolo 29 miliárd USD, pričom v niektorých dňoch dosiahli intervencie hodnotu 2,5 miliardy USD. Rusko má ešte stále rezervy na úrovni približne 440 miliárd USD, no centrálna banka už nie je ochotná ich takýmto tempom znižovať. Najmä, ak nevie, ako dlho budú nepriaznivé vonkajšie ekonomické podmienky pôsobiť.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.