Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2015, 10:15

Ališer Usmanov už nie je najbohatší Rus. Prišiel o miliardy dolárov

Ruskí oligarchovia za uplynulý rok prišli o miliardy dolárov. Našli sa však aj takí, ktorí zarobili.

Miliardár Ališer Usmanov už nie je najbohatším Rusom. Len v tomto roku totiž stratil 4,5 miliardy dolárov, čo ho zo zlatej priečky odsunulo. Vyplýva to zo správy spoločnosti Wealth-X. Zakladateľ konglomerátu USM Holdings a spolumajiteľ anglického futbalového klubu Arsenal tak prišiel o 25 percent svojho bohatstva. Dôvodom je konflikt na Ukrajine, ktorý sa rozprúdil v marci minulého roka, ako aj padajúca hodnota ruskej meny.  Momentálne má tak na účte takmer 14 miliárd dolárov, zatiaľ čo na začiatku roka 2014 to bolo 18,3 miliardy dolárov.

Najbohatším Rusom je Viktor Vekselberg

Nárok na najbohatšieho Rusa tak najnovšie získal Viktor Vekselberg, majiteľ konglomerátu Renova, ktorý zahŕňa biznis s ropou, energiami, telekomunikáciami a ďalšími odvetviami. Jeho bohatstvo sa predpokladá na 14, 7 miliardy dolárov. Jeho Renova je strategickým investorom švajčiarskych firiem. Podnikateľ narodený na Ukrajine obsadil v minulom roku 63. miesto najbohatších ľudí v prestížnom magazíne Forbes. Kvôli dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu stratil od marca do decembra minulého roka iba 200 miliónov dolárov. Vekselberg je blízky Kremľu a pracuje na projektoch modernizácie ruskej ekonomiky.

Prepady ropy ale aj devalvácia meny

Trojku najbohatších Rusov uzatvára oligarcha Michail Fridman, ktorý počas minulého roka prišiel o 2,7 miliardy dolárov, čiže o 18 percent svojho bohatstva. Na účte mu tak zostalo 12, 5 miliardy dolárov. Fridman je popredným akcionárom jednej z najväčších finančných priemyselných konzorcií v krajine s názvom Alfa Group. Bohatstvo najbohatších Rusov sa znížilo uprostred prepadov ceny ropy, extrémnej devalvácii meny, ku ktorým sa pridali aj rastúce úrokové sadzby.

Oligarchovia tiež bohatli

Na negatívne dôsledky sanckí a pádu rubľa sa na druhej strane nemôže sťažovať Roman Abramovič, majiteľ investičnej firmy Millhouse a futbalového klubu Chelsea. Jeho majetok nie je do veľkej miery prepojený s Ruskom. „Naopak, hodnota firiem, ktoré Millhouse vlastní, napríklad Norilsk Nickel a Evraz, vzrástla o 27, resp. o 130 percent,“ uvádza sa v správe Wealth-X.

Skokanom ruského rebríčka je Alexej Mordašov, šéf a majiteľ firmy Severstal, ktorého majetok vzrástol o 1,6 miliardy dolárov, teda asi o 16 percent. Ťažobný a oceliarsky gigant Severstal si totiž vyslúžl slušné ratingy s pozitívnym výhľadom aj napriek tomu, že viac ako 50 percent jeho tržieb sa generuje v Rusku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.