Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2016, 00:00

Úrokové dno. Banky požičiavajú najlacnejšie v histórii Slovenska

Nulové alebo mimoriadne nízke úroky na úveroch sú marketingové lákadlo bánk. Ak sa chytíte, zaplatíte poplatky.

Slovenské banky pritvrdili v boji o klientov, ktorí si chcú požičať. Na trhu je dostatok lacných peňazí – a preto padajú úroky na spotrebných úveroch. Napríklad mBank už núka pôžičku s nulovým úrokom. Takýto produkt síce nie je na trhu novinkou, ale ukazuje trend, kam až sú banky ochotné zájsť pri love na klientov.

Pôžičku od internetového hráča pritom nedostanete zadarmo. Banka vám naúčtuje poplatok až do výšky 30 eur. Ďalším zádrhom je aj obmedzená výška pôžičky. Tlačiť sadzby k nižším číslam je pritom trend posledných mesiacov a potvrdzuje to správanie ďalších bánk. V ČSOB dostanete spotrebný úver už od 5,5 percenta a v UniCredit Bank dokonca už od 4,9 percenta. Lenže najnižšiu možnú sadzbu dostanú len vybraní klienti. „Pozeráme sa napríklad na to, či mal korektnú platobnú disciplínu aj v minulosti. Úroková sadzba sa preto stanovuje pre každého klienta individuálne,“ vysvetľuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB.

Analytici tvrdia, že éra nízkych úrokov núti banky vymýšľať rôzne marketingové kampane, ako nalákať ľudí na pôžičky. „Vnímam to ako marketingové, chytáky‘, pri ktorých je cieľom buď získať nových klientov do banky, alebo presvedčiť svojich neaktívnych klientov, ktorí doteraz pôžičku nevyužívali,“ vysvetľuje analytik webu Finančný kompas Maroš Ovčarik. Samozrejme, finančné domy si nízke úroky na pôžičkách môžu dovoliť najmä preto, lebo si samy lacno požičiavajú od Európskej centrálnej banky. Tá drží základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,05 percenta. Aj kvôli lacným peniazom sa neboja až tak rizikovosti spotrebných pôžičiek a môžu si svoje rizikové marže skresávať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.