Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2015, 01:47

Miliardári vládnu svetu. Jedno percento vlastní polovicu všetkého bohatstva sveta

Na to, aby ste patrili do tej bohatšej polovice sveta vám v polovici roka stačí niečo vyše 3000 dolárov.

Credit Suisse publikovala svoju výročnú správu Credit Suisse Global Wealth Report 2015. Celkový objem bohatstva klesol o 12,4 bilióna dolárov, počítané v stálych cenách by to bol však rast o 13 biliónov dolárov. Dôvodom je posilňovanie amerického dolára, ktorý časť bohatstva odkrajuje. 

Bohatstvo počítané na hlavu sa prepadlo o 6,2 percenta na 52 400 dolárov. To je pokles pod hladinu, ktorá bola aktuálna dva roky dozadu. Uplynulý rok bol špecifický vďaka tomu, že dochádzalo k nezvyklým pohybom v objeme bohatstva na hlavu na popredných priečkach. Napríklad Švajčiarsko stratilo 24 800 dolárov na  hodnotu 567 000 dolárov. Druhý Nový Zéland tiež riadne stratil, napriek tomu zostáva druhý s 400 000 dolárov na hlavu a stratou vyše 84 000 dolárov medziročne. Austrália tiež zaznamenala pokles v objeme bohatstva z 422 tisíc na 364 tisíc dolárov, napriek tomu si udržala svoju tretiu pozíciu vo svete.

V absolútnom vyjadrení si prvú priečku stále držia Spojené štáty, Čína predviedla solídny rast (v objeme +1,5 bilióna dolárov) a tak je evidentné, že Číňania bohatnú.

Za prepadom v objeme bohatstva je zodpovedná primárne Európa a čiastočne Ázia bez Číny. Tieto dva regióny kompenzovali rast v USA a Číne. Čína sa pritom doťahuje na USA veľmi rýchlo, keď rástla o 7 percent zatiaľ čo bohatstvo v USA "len" o 4,4 percenta. Ak by sme zmeny v bohatstve merali v konštantných cenách tak Európa by rástla zhruba rovnakým tempom ako Severná Amerika. Obdobne je na tom aj Ázia a Tichomorie bez Číny. Kľúčovým faktorom tak je podľa zistení menový kurz, ktorý robil čiaru medzi víťazstvom a prehrou.

Podiel finančných aktív na celkovom objeme bohatstva tento rok rastie. To môže byť prvým čriepkom k celkovému dôvodu prečo rastie nerovnosť medzi ľuďmi. Posledná hlavná správa z reportu hovorí, že top jedno percento bohatých teraz vlastní 50 percent všetkého bohatstva.

Na druhej stranu, nie je tak zložité byť medzi tou bohatšou polovicou ľudí. Na to potrebuje človek 3 210 dolárov, aby sa mohol v polovici roka 2015 považovať za bohatšiu polovicu ľudstva. Zato dostať sa do klubu horných 10 percent  vyžaduje už 20 násobne väčší obnos. Presne 68 800 dolárov a do klubu výnimočných je vstupenka od 759 900 dolárov globálneho bohatstva. To je vstup medzi 1 percento najbohatších. Pričom najbohatší decil celej populácie vlastní neuveriteľných 87,7 percenta všetkého bohatstva.

Ako sa menil počet boháčov v regiónoch. Zdroj: worldwealthreport.com

Text bol zverejnený na webe Patria.cz.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.