Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2015, 12:54

Súboj miliardárov v Číne. Šéfa Alibaby zosadil z trónu hongkongský magnát

Hongkongský magnát Li Ka-Shink získal späť titul najbohatšieho človeka v Ázii. Podarilo sa mu to vďaka svojej vlajkovej lodi Cheung Kong Holding, ktorej akcie narástli najviac za 17 rokov, a to po jeho vyhlásení o reorganizačnom pláne. Shink má tak momentálne na konte 30,8 miliardy dolárov, vďaka ktorým dokonca predbehol o tri miliardy dolárov šéfa Alibaby- Jacka Ma.  

Reorganizácia bol dobrý krok
Nárast bohatstva tak robí z Li Ka-Shinka 15. najbohatšieho človeka na svete, čím predbieha aj európskeho maloobchodného miliardára Bernarda Arnaulta a Stefana Perssona. Li navrhol reštrukturalizáciu aktív svojich spoločností do dvoch nových subjektov s osobitným zameraním: jeden na pozemku predovšetkým v Hong Kongu a Číne, a druhý na globálnom trhu do maloobchodných predajní vo viac ako 50 krajinách sveta. „Táto reorganizácia nie je prekvapením a bola dlho diskutovaná,“ povedal Andrew Lawrence, analytik CIMB Group Holdings. „Pre samotnú firmu to bude znamenať zrozumiteľnejšiu podnikovú štruktúru a odstráni sa mnoho investícii v skupine, ktoré boli ťažko chápané,“ dodáva Lawrence.

Súboj medzi boháčmi
Ešte predtým zakladateľ Alibaby Jack Ma zosadil honkongského magnáta z postu najbohatšieho Číňana minulý mesiac. Išlo vôbec o prvú zmenu na prvých priečkach od apríla 2012. Obaja miliardári sú odvtedy v tesnom závode v bitke o prvenstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.