Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2015, 10:39

Cameron prišiel do Bratislavy lobovať za reformy. S Ficom sa zhodol

Počas krátkej návštevy sa stretol s premiérom Ficom, prezidentom Kiskom a zavíta aj na fórum GLOBSEC 2015.

Vôbec po prvýkrát v histórií navštívil Bratislavu a Slovensko britský konzervatívny premiér David Cameron. Na krátkom stretnutí sa stretol s premiérom Robertom Ficom, ktorý ho prijal v priestoroch Úradu vlády.

Témou spoločného rozhovoru oboch premiérov bol aj britský návrh na reformu Európskej únie, o ktorú sa David Cameron od svojho znovuzvolenia usiluje.

V rámci zháňania podpory k reforme Európskej únie sa britský premiér Cameron vybral na celoeurópske turné, kde zháňa na túto myšlienku svojich podporovateľov.

Nevyhol sa ani Bratislave, a slovenskému premiérovi Ficovi. Ďalšou, nie menej dôležitou témou je aj problematika nelegálnych migrantov, ktorí od začiatku roka sužujú Európu.


Britský premiér David Cameron so slovenským premiérom Robertom Ficom. Snímka: TASR/Š. Puškáš

Vyjadrili sa, že povinné kvóty nie sú riešenie. Treba sa najmä sústrediť na riešenie problémov tam kde vznikajú, teda v Severnej Afrike.

Vítam u nás pána premiéra Camerona. Naše stretnutie naplnilo očakávania. Hovorili sme o vzťahoch EÚ a potrebných reformách. Pre potrebu reformy má Slovensko porozumenie,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Podľa neho Slovensko súhlasí s bojom proti zneužívaniu sociálnych systémov.

Chápeme postoj Britov, ktorí spoločnú menu nepoužívajú. „Diskusiu o reforme považujeme za veľmi správnu a potrebnú. Túto agendu budeme presadzovať aj počas nášho predsedníctva v únií, ktoré bude budúci rok,“ vyhlásil Fico.

Prezentoval som pozíciu ohľadom reformy EÚ, a dostal som podporu Slovenska v tomto úsilí. Oceňujem vzájomnú obchodnú výmenu medzi našimi krajinami, stále je však na čom pracovať,“ uviedol na tlačovke David Cameron. „Rokovali sme aj o Ukrajine, dohodách z Minska, a o problémoch imigrantov. Zhodli sme sa, že musíme na riešení týchto problémov rokovať spoločne,“ dodal Cameron.

Britského premiéra po odchode z Úradu vlády prijme aj slovenský prezident Andrej Kiska. Po ňom sa David Cameron odoberie do hotela Kempinski, kde vystúpi na medzinárodnom bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2015.

Na Slovensko zavítal aj francúzsky prezident Hollande

Po stretnutí s premiérom Ficom a prezidentom Kiskom zamieril na spoločné stretnutie s predsedami krajín V4. Po odchode britského premiéra Davida Camerona prišiel na rad francúzsky prezident Francois Hollande. Toho na pôde Úradu vlády privítal premiér Robert Fico.

Francúzsky prezident Francois Hollande so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom.

Na bilaterálnom stretnutí za zatvorenými dverami premiér s prezidentom rokovali o vzájomných slovensko francúzskych vzťahoch, a o aktuálnych európskych témach. Pravdepodobne sa nevyhli téme rusko-ukrajinského konfliktu, ako aj problematike nelegálnych imigrantov.

Po skončení vzájomného stretnutia nebola žiadna tlačová konferencia. Tá sa uskutoční až po ukončení summitu krajín Vysegrádskej štvorky na Bratislavskom hrade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.