Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2015, 00:00

Bez bánk i bankomatov. Také je dnešné Grécko

Bojíme sa drachmy a našej šialenej vlády, tvrdia obyvatelia Atén.

„Nebojte sa, vám cudzincom to peniaze dáva,“ usmieva sa vysoká mohutná Grékyňa na pomenšiu taliansku turistku, ktorá sa rovnako ako ona pokúša vybrať peniaze z bankomatu neďaleko budovy parlamentu v Aténach.

Talianka jej úsmev rozpačito vráti a pokračuje vo výbere, ktorý sa však skončí podobne ako v prípade vedľajšieho bankomatu Grékyne – teda neúspechom. „Tak sa ospravedlňujem, no sľubovali to. Ale verte ešte nejakým sľubom tejto nemožnej vlády,“ dodáva a nahnevane mávne rukou.

Ľudia pred bankomatmi

Správa o zatvorení bánk a vypnutí bankomatov sa medzi Grékmi rozšírila už v noci na pondelok. Ráno ľudia v aténskych uliciach už len neveriacky skúšali, či je to skutočne pravda. Mnohí vyťahovali z peňaženiek jednu kartu za druhou, strkali ich do bankomatu, aby si niekoľkokrát za sebou na monitore bankomatu prečítali, že zo svojho účtu nič nedostanú.

Väčšinou len krútili hlavou, občas niekto trochu zanadával, ale žiadne srdcervúce scény vidieť neboli. Až na stiahnuté výklady bánk, na ktorých občas visel nápis zatvorené, bežal život v Aténach normálne, akoby sa vôbec nič nestalo. Kaviarne okolo námestia Omonia, ale aj v starom centre Atén boli plné ľudí. Otvorené boli všetky obchody, nikde nebol problém s tým, že by vám nevydali drobné z veľkých bankoviek.

Len z platobných kariet neboli obchodníci nadšení. „Naozaj to musí byť?“ pýta sa predavač mobilov postaršieho muža, ktorý si prišiel kúpiť náhradu na svoj pokazený prístroj a chce platiť kartou. „Možno by som to dal dokopy aj v hotovosti, ale musí mi zostať na potraviny p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.