Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2015, 08:45

Možná redukcia gréckeho dlhu neozhrozí naše peniaze v eurovale, tvrdí Moody's

Atény dlhujú dočasnému eurovalu 130,9 mld. eur, ale povinnosť splácať dlh majú až od roku 2022.

Úverovú spoľahlivosť Európskeho nástroja finančnej stability, tzv. dočasného eurovalu, neovplyvní žiadna budúca reštrukturalizácia gréckych dlhov, pretože jeho rating je prevažne založený na sile štátov eurozóny, ktoré pôsobia ako ručitelia.

Uviedla to medzinárodná ratingová agentúra Moody's v správe o úverovej spoľahlivosti dočasného eurovalu. EFSF, ktorý založili štáty eurozóny v roku 2010 ako dočasný mechanizmus riešenia krízy, je najväčším oficiálnym veriteľom Grécka a Atény mu dlhujú 130,9 mld. eur.

"Náš názor je taký, že ani predĺženie splatnosti gréckych dlhov ani redukcia istiny dlhu by nemali vplyv na úverovú spoľahlivosť EFSF," povedala Kathrin Muelhbronner, ktorá je autorkou správy. Hoci objem úverov zo strany EFSF voči Grécku je značný, ich relatívna veľkosť v pomere k hrubému domácemu produktu garantov je mierna, konštatuje ratingová agentúra.

V najbližších rokoch sú pritom splátky Grécka voči EFSF mierne. Aténam sa v novembri 2012 poskytlo výrazné predĺženie splatnosti a znížili sa úroky a prvú splátku voči dočasnému eurovalu má Grécko uhradiť až v decembri 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.