Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2015, 09:52

Euro sa dostalo pod veľký tlak, zmena Fedu mu nepomáha

Kurz spoločnej európskej meny sa niekoľko hodín po zvýšení úrokových sadzieb v USA dostal pod tlak. Naopak, dolár posilňuje. Informovala o tom agentúra DPA.

Euro sa dnes ráno predávalo po 1,0860 USD, čo je o pol centa menej ako v stredu (16. 12.) večer. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu napoludnie referenčný kurz na 1,0933 USD/EUR.

Americká centrálna banka (Fed) v stredu ukončila dlhoročnú politiku nulových úrokových sadzieb, ktorú začala realizovať počas globálnej finančnej krízy. Kľúčový úrok v USA vzrástol z 0 % až 0,25 % na 0,25 % až 0,50 %. Zisky dolára však boli obmedzené, keďže tento krok Fedu sa vo všeobecnosti očakával. Jeho dôvodom nebolo ani tak samotné zvýšenie sadzieb, ale skôr vyhliadky ďalšieho vývoja menovej politiky v USA.

Finančné trhy na budúci rok očakávajú len dve zvýšenia sadzieb v USA, menový výbor Fedu naďalej počíta so štyrmi. To znamená, že sa nepotvrdili prognózy, že Fed bude pri signalizovaní ďalších krokov extrémne opatrný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.