Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2015, 15:39

Svetová banka varuje: Rusku hrozí mnohoročná recesia


Ruskej ekonomike hrozí dlhá recesia, varuje Svetová banka (SB). Negatívny vplyv na hospodárstvo majú západné sankcie a nízke ceny ropy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa základného scenára SB ruský hrubý domáci produkt (HDP) tento rok klesne o 3,8 % a o ďalších 0,3 % v roku 2016. Banka označila strednodobé rastové vyhliadky ruskej ekonomiky za ponuré.

Aktuálna prognóza SB je podstatne pesimistickejšia než jej decembrová predpoveď, ktorá tento rok počítala s poklesom HDP len o 0,7 % a na budúci rok očakávala nárast o 0,3 %.

Moskva sa musí prispôsobiť novej realite, ktorej hlavnými faktormi sú nízke ceny ropy a západné sankcie, uviedla hlavná ekonómka SB pre Rusko Birgit Hanslová. V strednodobom horizonte je podľa nej hlavným problémom nedostatok investícií.

Základný scenár SB počíta s tým, že cena ropy sa v najbližších dvoch rokoch oživí len mierne, pričom tento rok by mala v priemere dosiahnuť 53 USD (49,28 eura) za barel (159 litrov) a 57 USD za barel v roku 2016. Hlavným dôvodom je prebytok ponuky na trhu a slabý dopyt.

Optimistickejší scenár očakáva v roku 2015 priemernú cenu ropy na úrovni 65,5 USD a 68,7 USD za barel v roku 2016. V takomto prípade by ruská ekonomika tento rok klesla o 2,9 % a na budúci vzrástla o 0,1 %.

SB predpokladá, že západné sankcie prijaté v súvislosti s ukrajinským konfliktom budú platiť aj počas rokov 2015 a 2016. Vplyv sankcií na ruskú ekonomiku môže mať dlhodobé výrazné negatívne účinky, ktoré nezmiznú ani po zrušení sankcií. Sankcie podľa SB prehĺbia problém týkajúci sa nedostatku investícií.

1 EUR = 1,0755 USD

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.