Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 14:51

Ruská ekonomika padla. Prvýkrát za päť rokov

Ekonómovia aj vláda čakajú prehlbovanie poklesu pod tlakom prepadu cien ropy a západných sankcií voči Rusku.

Ruská ekonomika utrpela v novembri pokles o 0,5 percenta, a zaznamenala tak prvú stratu od októbra 2009, kedy ju zrážala globálnej finančnej krízy. Oznámilo to ruské ministerstvo hospodárstva. Ekonómovia aj vláda čakajú prehlbovanie poklesu pod tlakom prepadu cien ropy a západných sankcií voči Rusku.

Medziročné tempo rastu ruskej ekonomiky sa v treťom štvrťroku ďalej spomalilo na 0,7 percenta. Ruská vláda tento rok očakáva zmiernenie tohtoročného celoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na 0,5 percenta z vlaňajšieho tempa 1,3 percenta az predvlaňajších 3,4 percenta. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters čakajú už v poslednom tohtoročnom štvrťroku presun HDP do záporných čísel.

Prepad cien ropy sa zrýchlil na konci novembra po tom, čo ropný kartel OPEC odmietol stabilizovať klesajúce ceny obmedzením produkcie. Ropa a plyn sú hlavnými zdrojmi príjmov ruskej vlády. Vedľa ropy prispievajú k oslabovaniu ekonomiky západnej protiruské sankcie za postoj Moskvy k Ukrajine a sprísnené menová politika, ktorá bráni rubeľ pred hlbším prepadom. Aj tak ale ruská mena tento rok stráca zhruba 40 percent.

Ruský minister financií Anton Siluanov v piatok odhadol, že ekonomika by v budúcom roku mohla klesnúť o štyri percentá. Krajina by tak zažila prvú recesiu od roku 2009.

Zdroj: iDnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.