Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2014, 00:00

Slováci už zarábajú na plyne pre Ukrajinu

Odvčera je v prevádzke plynovod z Vojan do Užhorodu.

Naša pomoc Kyjevu prináša prvé ovocie pre pološtátnu firmu Eustream. Odvčera totiž prúdi zo Slovenska plyn na Ukrajinu a na jeho preprave zarobí milióny eur práve naša firma. Kyjev tak znižuje svoju závislosť od Ruska a zároveň prináša nový biznis pre Slovákov.

O dodávky na Ukrajinu prejavilo podľa hovorcu Eustreamu Vahrama Chuguryana viacero firiem. Oficiálne to potvrdil napríklad nemecký koncern RWE či francúzsky Gaz de France.

„Celá kapacita plynovodu Vojany – Užhorod je zákazníkmi spoločnosti Eustream vykúpená do konca roku 2019,“ potvrdil Chuguryan.

Eustream bude zatiaľ garantovať prepravu minimálne 6,4 miliardy kubických metrov plynu ročne. Od marca budúceho roka už bude schopný bez prerušenia prepraviť 10 miliárd kubíkov ročne. To je približne pätina ukrajinskej spotreby.

Napriek výhradám voči sankciám proti Rusku včera vo Vojanoch slovenský premiér Robert Fico (vľavo) spolu so zástupcom EK
Klausom Dieterom Borchardtom a s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom (vpravo) slávnostne spustil plynovod, ktorý
umožní Ukrajine znížiť svoju závislosť od ruského plynu.

Ukrajinci nesú riziko

Podľa informácií ukrajinských médií si väčšinu zo spomínaného objemu zarezervoval ukrajinský Naftogaz. To znamená, že za využitie potrubia bude musieť platiť Eustreamu aj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.