Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2014, 15:18

Od Putina sa odvracia aj Bielorusko. Obchody chce v eurách a dolároch

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyzval, aby sa bieloruské obchodné transakcie s Ruskom uskutočňovali v dolároch alebo eurách. Reagoval tak na pokles hodnoty ruského rubľa.

Lukašenko tiež upozornil, že kvôli prepadu ruskej meny nemieni devalvovať bieloruský rubeľ. "Nebudeme obchodovať v rubľoch, ale v dolároch," vyhlásil. "Mali sme už dávno požadovať, aby nám Rusko platilo aj v tvrdej mene," dodal.
Rusko je podľa agentúry Reuters hlavným obchodným partnerom Bieloruska. Bieloruské hospodárstvo je tak závislé na ruskej ekonomike, ktorá sa teraz potýka s negatívnymi dôsledkami západných sankcií a poklesu cien ropy. Ruský rubeľ stratil od začiatku tohto roka takmer polovicu svojej hodnoty.

Bielorusko minulý mesiac znížilo odhad rastu domácej ekonomiky pre budúci rok na 0,2 až 0,7 percenta z predtým predpokladaných dvoch percent. Bieloruský minister hospodárstva Nikolaj Snopkov označil zhoršenie výhľadu za dôsledok nepriaznivého vývoja ruskej i globálnej ekonomiky.

Bielorusko patrí medzi blízkych spojencov Ruska. Lukašenko však napriek previazanosti oboch ekonomík politiku Moskvy príležitostne kritizuje.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.